fbpx

Jakie zalety ma osobowość INFP?

Były już wady typu osobowości INFP, pora na zalety. Zanim jednak do tego przejdziemy, pamiętajcie proszę, że sam test to nadal zabawa psychologiczna. Jasne, znacząco lepsza niż zabawy na Fejsie “Powiemy ci, kim byłeś w przeszłości”, ale wciąż zabawa. Co nie znaczy, że nie możemy czerpać z tego korzyści – po prostu nie traktujcie tego jak prawdy objawionej, według której musicie żyć aż do śmierci.

Mi też dał dużo, bo naturalnie raczej się gnębię i hejtuję, mam ogromny problem z wymienianiem swoich zalet. Test trochę łopatologicznie wymienia nam nasze dobre strony i myślę, że jest to dobry początek do budowania poczucia własnej wartości.

Często też pomaga nam myśl, że nie jesteśmy ze swoimi dziwactwami sami. INFP stanowi około 4% populacji, to raz. Dwa, z racji pewnych cech możemy czuć się wyobcowani – miło jest odkryć, że są ludzie, którzy mają podobne zachowanie, nawet jeśli są gdzieś daleko. Łatwiej wtedy po prostu zaakceptować siebie.

Zalety osobowości INFP

  • Bardzo kreatywni – mamy trochę wizjonerską naturę, która pięknie łączy się z generalną otwartością na świat. Najbliższa znana mi osoba INFP to moja przyjaciółka z podstawówki – niedawno miała swój kolejny wernisaż. Że zacytuję klasyka: przypadek? 🙂 No dobra, trochę tu manipuluję, bo to, że ja piszę, a ona maluje i obie jesteśmy INFP nie jest jakimś większym dowodem. Po prostu wszyscy specjaliści obeznani z tematem podkreślają, że kreatywność, to coś co nas wyróżnia. Ja się z tym zgadzam, bo akurat jeśli chodzi o nowe pomysły i idee, to jest coś z czym nie mam najmniejszego problemu. Gorzej z doprowadzeniem ich do końca ( kłania się wpis o wadach: 6 rzeczy, które sprawiają, że bycie INFP ssie).
  • Mamy talent do języka (języków) – zwykle dostawiliśmy dobre oceny z języka polskiego, ponieważ pisanie wypracowań przychodziło nam raczej bez trudu. INFP to typ osoby, która najpierw zapisze swoje myśli i ułoży sobie wszystko w głowie, zanim będzie gotowa mówić o czymś głośno – myślicie, że jak nagrywam coś na InstaStories, to jest to taki totalny spontan? Jasne, staram się mówić naturalnie, ale zanim włączam nagrywanie długo układam sobie w głowie, to co chciałabym powiedzieć. Dodatkowy bonus: zazwyczaj łatwo przychodzi nam nauka języków obcych. Potwierdzam.
  •  Otwartość na ludzi i nowe możliwości – uwielbiamy się uczyć i wymyślać sobie nowe pasje. Dość łatwo akceptujemy też zmiany – nowe możliwości raczej nas ekscytują niż przerażają.
  • Dobrze rozwinięta empatia i troska o ludzi – zawsze staramy się zrozumieć, co czuje druga strona. Ludzie, pomimo naszych dziwactw, lubią z nami przebywać (ja to nazywam efektem Bambi), ale ta z pozoru dobra cecha często powoduje nasze cierpienie – przyciągamy wampiry emocjonalne, a w razie niepowodzeń lub toksycznych relacji, problemów doszukujemy się głównie w sobie.
  • Idealizm i pasja, która zmienia świat – tak, to będzie irytować niektórych (“czemu znowu napisałaś temat o ŚJ, ile można ciągnąć ten temat” / “mówisz o zero waste, ciekawe czy sam jesteś taki idealny”), ale INFP po prostu wierzą, że można ten świat uczynić lepszym! My nie jesteśmy ludźmi, którzy wzruszają ramionami i mówią “meh” – my jesteśmy ci, co się gorąco angażują. I chociaż potrafi to być męczące dla innych, to jednak tacy idealiści na świecie są potrzebni.

Właściwie mogłabym tu jeszcze lać wodę i wypisywać najróżniejsze zalety, ale postanowiłam się skupić na tych cechach, które pojawiają się w większości opracowań. To dopiero początek, skoro już wiesz, że jesteś fajna i masz coś ciekawego do zaoferowania ludziom, reszta zależy od ciebie!

Też jesteś INFP? Udostępnij ten tekst 🙂

10
Dodaj komentarz

avatar
 
4 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
marcinMichalAmmanoAgnieszkaSara Recent comment authors
  Otrzymuj powiadomienia o komentarzach w tym poście  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
marcin
Gość
marcin

Witam
Zidentyfikowałem się jako INFP jakieś dwa lata temu i pracowałem trochę nad wadami.
Tak wpadła mi w ręce “Potęga teraźniejszości” i wyleczyłem się z identyfikacji swojego ego z tym czym naprawdę jestem. Nie mylę już życia z sytuacją życiową i po raz pierwszy w życiu czuję się prawdziwie szczęśliwy. Polecam każdemu medytacje uwagą czynną, bardzo rozjaśnia umysł i pozwala przewartościować dotychczasowe przekonania na temat siebie.
Pozdrawiam

Michal
Gość
Michal

Niby zabawa ale test 16personalities jest mega trafny, tzn w większości dobrze opisuje ludzi. Co więcej, robiąc testy w odstępach kilkutygodniowych(czyli nie pamiętamy pytań i odp) wychodzą bardzo zbliżone wyniki(o ile ktoś odpowiada szczerze!). Mi zawsze wychodzi na styku INFP/ENFP. O ile N F P mam raczej zwsze minimum 60 do 40 to I/E zawsze pomiędzy, czasem 51 do 49 na korzyść introwersji, czasem 51 do 49 na korzyść ekstrawersji. Podejrzewam że zależy to od samopoczucia danego dnia. Ciężko jest mi się okreslić czy jestem INFP czy ENFP. Jestem typowym przykładem bycia pomiędy tymi cechami, niestety pytanie “Kim jestem?” ciągle… Czytaj więcej » / Read more

Ammano
Gość
Ammano

Ta “zabawa psychologiczna” jest szokująco trafna. Zawsze myślałam, że wszyscy ludzie są inni, tzn. wyjątkowi, a ja dziwnym trafem nie pasuje do reszty. A tu masz babo placek, są osoby bardzo podobne do mnie. To co napisałaś, jakbym czytała o sobie. Szczególnie wady. Daje to spore pocieszenie. Ostatnio dowiedziałam się też, że jestem wysoko wrażliwą osobą, co jest równie zaskakujące dla mnie.

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Saro , kilka słów ode mnie na temat artykułu. Każdy człowiek ma wady i zalety , różne zdolności itp. ; może też być i tak , że to co ktoś uzna za wadę , w oczach drugiej strony będzie zaletą. Idealizm….. hmmmm…..! Czy mnie irytuje? Może inaczej…… – staram się być osobą trzeźwo patrzącą na świat – świat który tworzymy my ludzie – z wadami i zaletami , zdecydowanie realistka twardo stapajaca po ziemi co nie znaczy , że nie mam w swoim życiu od czasu do czasu “zachwiań równowagi”. Takie podejście pomaga mi również unikać rozczarowań dlatego z dystansem… Czytaj więcej » / Read more

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Artykuł o którym wspomniałam: Monidło. Powrót do wnętrza. http://powrotdownetrza.blogspot.com/2019/04/idealizacja.html?m=1 Idealizacja to ucieczka w świat fikcji i uważam, że tak na prawdę może być ciężka dla samego idealisty i męcząca też dla tych których to taki idealista będzie próbował na siłę zmienić. Definicja idealizacji: 1. «hołdowanie wzniosłym, lecz nierealnym ideałom» 2. «brak krytycyzmu w stosunku do otoczenia» 3. «kierunek filozoficzny polegający na uznawaniu ducha za czynnik pierwotny w stosunku do materii» 4. «kierunek w estetyce głoszący zasadę, że warunkiem piękna dzieł sztuki jest przedstawianie rzeczywistości w formie wyidealizowanej» Dla mnie osobiście wada nie zaleta przy czym należy pamiętać aby nie wpaść… Czytaj więcej » / Read more

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Zastanawiałam się trochę czy jeszcze coś napisać….. bo tu chcę odnieść się do treści: “Zawsze interpretowałam idealizm, jako chęć dążenia do zmian na lepsze, jakiejś próby naprawy tego świata”. Nie chcę absolutnie abyś odebrała mój wpis personalnie , poza tym nie wiem też co masz na myśli…. i w jaki sposób miałaby wyglądać naprawa świata na lepsze – ale mniejsza o większość. Kiedyś w necie na demotywatorach widziałam taki tekst pod obrazkiem gdzie były tablice z dziesiecioma przykazaniami: “Jedyna religia która zmieniła świat na lepsze”. Hmmm…. Nie chcę rozprawiać za bardzo na tematy religijne….. (wystarczy , że kiedyś niektórzy świadkowie… Czytaj więcej » / Read more

Navigate

Czy możesz zanim opuścisz tę stronę zapisać się do naszego newslettera?

To nic nie kosztuje a pierwszy będziesz otrzymywał informacje o nowych wpisach i recenzjach!

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest