Co szkodzi naszym zębom?

Published by Sara on

To była chyba pierwsza klasa szkoły podstawowej. Pewnego dnia zgarnęli całą grupę i zaprowadzili do szkolnej stomatolog. Tam dowiedziałam się, że mam popsutą czwórkę i w ciągu kilku minut została ona wyrwana. Bez znieczulenia, bez dania czasu na przygotowanie psychiczne a uwierzcie mi – to ma znaczenie. Po tym incydencie postanowiłam sobie, że zrobię wszystko by nie mieć traumy po następnych wizytach. Dlatego jeśli tylko mogę to myję zęby po każdym posiłku albo chociaż przepłukuję usta wodą. Dlatego nigdy nie odpuszczam wieczornego mycia zębów. A gdyby tak jednak odpuścić?

http://www.freeimages.com/profile/coscurro

http://www.freeimages.com/profile/coscurro

Wystarczy opuścić jedno wieczorne szorowanie a bakterie w naszej jamie ustnej poczują się zachęcone do rozmnażania się w postaci płytki nazębnej  a to może doprowadzić do ubytków i  choroby dziąseł. Te bakterie to złośliwe bestie. Zaczynają atakować od razu po ostatnim czyszczeniu i da się je jedynie usunąć mechanicznie, na przykład przez szczotkowanie – dzięki myciu zębów bakterie nie pozostają w miejscu i nie mogą się rozmnażać. Zapomnienie o myciu zębów daje im dużo czasu a to w końcu doprowadzi do powstania kamienia nazębnego.

Niestety, gumy i płukanki do ust nie pomogą w walce z płytką nazębną.. Jedynie dokładne szczotkowanie i używanie nici dentystycznej da prawdziwe efekty. Tak myślę, że warto by kupić dodatkowe szczoteczki i pastę do biura… Nie wolno też zapomieć o regularnym odwiedzaniu lekarza. Ja chodzę do Stomatologa w Piotrkowie.

Szczególnie niebezpieczne mogą też być niektóre przekąski. Suszone owoce chociaż są zdrowym zamiennikiem słodyczy, zawierają dużo cukru i w dodatku są klejące. Warto je jeść ale dobrze myć zęby od razu po skosztowaniu suszonych fig czy też rodzynek. Wiadomo, że słodzone napoje nie są najlepszym źródłem zaspokojenia pragnienia. Jednak jak już nie możemy oprzeć się coli, lepiej wypić ja od razu niż powoli sączyć – wtedy nasze zęby nie będą tak długo wystawione na działanie szkodliwych kwasów. Z tego samego powodu lepiej zrezygnować z twardych cukierków i lizaków – po prostu za długo trzyma się je w buzi 😉

Niebezpieczne mogą też być cytrusy i inne owoce lub warzywa zawierające kwas np. pomidory; zwłaszcza jeśli jemy je bez dodatków. Wystarczy jednak przepłukać usta wodą by zredukować stężenie kwasów w jamie ustnej. Z kolei produkty bogate w skrobię np. biały chleb i chipsy łatwo mogą utknąć między zębami i stać się pożywką dla bakterii. Moja ulubiona kawa nie tylko plami zęby ale też sprawia, że stają się klejące przez co przykleja się do nich więcej resztek pokarmu.

O ile za cukierkami nie przepadam, to wiem, że z kawy nie zrezygnuję. Pozostaje dokładne dbanie o zęby i regularne wizyty u stomatologa. Nie zapominajmy o dzieciach – to przede wszystkim nasz przykład zachęci je do dbania o zęby – Maja wybrała Stomatologia Piotrków alexdentalclinic.

 

Categories: Lifestyle

Sara

Na co dzień szczęśliwa żona i mama Mai i Lei, które są uczestniczkami wielu wydarzeń z tej strony. Zawodowo spełnia się jako account manager i copywriter. Na swoim blogu uchyla wam rąbka tajemnicy swojego prywatnego życia oraz dzieli się tym co powinno was zainteresować.

Otrzymuj powiadomienia o komentarzach w tym poście
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
5
0
Przejdź do komentarzy i proszę zostaw swój.x