fbpx

Kto nie lubi historii, ten trąba – recenzja książki “Mieszko, ty wikingu”

Niełatwo jest zainteresować dzieciaka historią. Seria dat i imion królów do zapamiętania. Nauczyciel mamroczący swój wykład monotonnym głosem. Przecież tak być nie musi!

Przyznaję: historia na pewno nie jest najważniejszym przedmiotem w szkole. Uczona odpowiednio może stać się fascynującą przygodą i sposobem na naukę wyciągania praktycznych wniosków, bo w końcu “historia kołem się toczy”. Mnie historia interesowała na długo wcześniej zanim zaczęłam się jej uczyć. “Winić” za to mogę rodziców, z którymi oglądałam jako mała dziewczynka “Pana Wołodyjowskiego”. I wchłonął mnie ten świat stworzony przez Sienkiewicza. A z literatury fikcyjnej łatwo było mi przejść na rozprawki naukowe. Nawet gdy w szkole lekcje historii nie były prowadzone ciekawie, potrafiłam sobie resztę “dowyobrazić” lub do doczytać.

Jeśli wasze dzieciaki w czwartych klasach już są znudzone lekcjami historii, podsuńcie im nowość od Naszej Księgarni – “Mieszko, ty Wikingu!”.

Mamy tu dwunastoletniego Aleksa, który razem z kolegami z klasy przenosi się do czasów Mieszka I. Dlaczego? Ich nauczyciel lubi nietypowe metody i wyznaczył swoim uczniom niełatwe zadanie: udowodnić, że pierwszy władca Polski był (lub nie) Wikingiem.

Jest więc wartka akcja i język, który bez problemu zrozumie dziecko chodzące do podstawówki. Są zabawne komiksy i historyczne ciekawostki. Mimo swoich lat (#starosc_nie_radosc), spędziłam miłą godzinę z książką Grażyny Bąkiewicz. Chłopiec w wieku 10 – 12 na pewno świetnie utożsami się z głównym bohaterem i kto wie, może polubi historię?*

*Dziewczynki też mogą przeczytać “Mieszko, ty wikingu”. Książka jest jednak napisana w pierwszej osobie i moje doświadczenie podpowiada mi, że więcej frajdy sprawi ona chłopcom.

 

 

1
Dodaj komentarz

avatar
 
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
SylwiaP Recent comment authors
  Otrzymuj powiadomienia o komentarzach w tym poście  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
SylwiaP
Gość
SylwiaP

W niedalekiej przyszłości lekcje historii będą wyglądały ciut inaczej niż dziś. Zamiast wkuwania dat i wydarzeń zgodnie z zasadą trzech “Z”, uczniowie podróżują w czasie. Przenoszą się do konkretnego wieku, w którym mają zadanie do wykonania, przy pomocy specjalnych ławek. Przyznaję, pomysł autorki na transport bohaterów do państwa Polan nie jest zbyt finezyjny i nowatorski, ale skuteczny. Przecież jakoś Aleks z przyjaciółmi musiał się znaleźć w X wiecznej puszczy. Mieszko, ty wikingu! to błyskotliwa książka, napisana z wdziękiem i humorem. Zabawne gry słów oraz wplecenie języka nastolatków sprawia, że czyta się ją z wielką przyjemnością i szybko. Pisałam już o… Czytaj więcej » / Read more

Navigate

Czy możesz zanim opuścisz tę stronę zapisać się do naszego newslettera?

To nic nie kosztuje a pierwszy będziesz otrzymywał informacje o nowych wpisach i recenzjach!

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest