Jaskinie Szkocjańskie – jak było i czy warto iść tam z dzieckiem.

Published by Sara on

Jaskinie Szkocjańskie od początku były obowiązkowym punktem naszych wakacji. Z Rijeki mieliśmy stosunkowo blisko zarówno do Szkocjańskich, jak ich do Postojnej. Zgłębiwszy trochę temat zdecydowaliśmy się na te pierwsze. Podobno ładniej i mniej tłoczno. Pewnego ranka zapakowaliśmy więc plecaki i ruszyliśmy w stronę Słowenii.

Widoki w drodze jak zawsze niesamowite.

Widoki w drodze jak zawsze niesamowite.

jasknie_szkocjanskie_slowenia1Jaskinie Szkocjańskie – zwiedzanie i ceny

Dojeżdżamy na miejsce i ze zdziwieniem obserwuję mieszankę multi-kulti na parkingu. Jeśli Szkocjańskie miały być spokojne, to jak jest w Postojnej? Szybko biegniemy do kasy z nadzieją, że nie będziemy musieli długo czekać na przewodnika. Decydujemy się na pakiet I, który obejmuje zwiedzanie podziemnego kanionu, a jednocześnie dzieciaki powinny wytrzymać odległość. Koszt – 16 euro od osoby dorosłej. Starsze dzieci – 7,5 euro. 

Trasa naszej wyprawy http://www.park-skocjanske-jame.si

Trasa naszej wyprawy
http://www.park-skocjanske-jame.si/

Mamy szczęście, bo chwilę po kupieniu biletów odchodzi kolejna wycieczka – spokojnie ponad 80 osób! A wycieczek jest kilka dziennie! Na mapce widzicie zaznaczony parking – to nasz punkt startowy. Dochodzimy do wejścia do jaskiń i tam nas dzielą na grupy językowe. Nasza angielska składa się z około 30 osób. Odczekujemy parę minut aż grupa włoska i słoweńska zgubiły się w grotach.

W Jaskiniach Szkocjańskich nie można robić zdjęć!

Tak, panie blogerki i panowie blogerzy. Tuż przed wejściem do jaskiń przewodnik poucza nas o dotkliwych karach za robienie zdjęć. Tłumaczą to: a) ochroną naturalnego środowiska, b) zmuszeniem turystów do osobistego wybrania się do grot. Nieradzi chowamy aparat, chociaż po namyśle stwierdzam, że ma to sens. Wycieczka idzie raźno, w jaskiniach jest ciemno i przeciętny turysta i tak nie zrobi dobrego zdjęcia. Zresztą w ostatniej grocie, oświetlonej już światłem dziennym, można robić zdjęcia.

jasknie_szkocjanskie_slowenia.3jpg jasknie_szkocjanskie_slowenia.4jpg jasknie_szkocjanskie_slowenia.5jpgRaźno kroczymy za przewodnikiem. Jaskinie na prawdę robią wrażenie: stalaktyty i jamy wyrzeźbione przez rzekę; most zawieszony w połowie jaskini na wysokości około 50 m. A gdzieś tam wysoko nad nami nasze samochody.

Jaskinie Szkocjańskie czy Postojna?

W Postojnej nie byłam, ale spokojnie mogę wam polecić Jaskinie – robią niesamowite wrażenie, a po zwiedzaniu kaniony można zrobić sobie mały górski spacer – wystarczy zdecydować się na powrót pieszo, zamiast korzystać z windy.

jasknie_szkocjanskie_slowenia2jasknie_szkocjanskie_slowenia7 jasknie_szkocjanskie_slowenia6 jasknie_szkocjanskie_slowenia.9pg jasknie_szkocjanskie_slowenia.8jpgSzkocjańskie z dzieckiem? I tak, i nie.

Chociaż generalnie jestem za nieograniczaniem siebie jako rodzic i zabieraniem wszędzie dzieci, to nie polecam jaskiń na wycieczkę z małym dzieckiem. Z wózkiem tam na pewno nie wejdziecie: wąsko, wszędzie schody (łącznie 500), a wycieczka idzie do przodu. Chusta lub nosidło może się sprawdzić, ale dla pewności poczekałabym aż nasz maluch zamieni się w starszaka. Oczywiście, dużo zależy od kondycji dziecka, ale nasza Maja pewnie przeszła 3 km kanionu i dopiero pod koniec wspinaczki na górę została wniesiona przez dziadka.

Pamiętajcie o swetrach i zapomnijcie o sandałkach i japonkach! 🙂

DSC_2720 DSC_2725 DSC_2735 DSC_2736 DSC_2755Spodobało wam się w Szkocjańskich? Polubicie Fan Page: Muffin Case – Blog Lifestyle’owy!

 

 


Sara

Na co dzień szczęśliwa żona i mama Mai i Lei, które są uczestniczkami wielu wydarzeń z tej strony. Zawodowo spełnia się jako account manager i copywriter. Na swoim blogu uchyla wam rąbka tajemnicy swojego prywatnego życia oraz dzieli się tym co powinno was zainteresować.

Otrzymuj powiadomienia o komentarzach w tym poście
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
5
0
Przejdź do komentarzy i proszę zostaw swój.x