Połóż mnie na brzuszku, mamo! Jak zachęcić niemowlę do leżenia na brzuszku.

Published by Sara on

Wszyscy chcemy by nasze dzieci rozwijały się zdrowo. A co może zrobić taka młoda mama (lub tata) by wspomóc fizyczny rozwój niemowlęcia? Czy można jakoś przygotować dziecko do siedzenia lub raczkowania? Tak, ale tylko przez częste kładzenie maluszka na brzuszku. Podpieranie poduszkami i chwalenie się, że „już siedzi”, nie wchodzi w grę 😉

Znaczenie leżenia na brzuszku

Dzieci są różne. Niektóre lubią leżeć na brzuszku, inne tego nie cierpią. Z doświadczenia wiem, że maluch musi się przyzwyczai do tego. I Maja, i Lea na początku spędzały czas w takiej pozycji zaledwie kilka minut. Z czasem jednak polubiły nową perspektywę, aż w końcu każda z nich dostała przydomek „dziecko podłogowe”.

Leżenie na brzuszku pozwala dziecku na wzmacnianie mięśni, które odpowiadają za podnoszenie główki i ramion. Gdy maluszek nauczy się kontrolować swoją głowę, a potem ramiona, przychodzi pora na resztę ciała. Dzięki leżeniu na brzuszku dziecko przygotowuje się do obracania się, pełzania, raczkowania i wstawania. Niestety, dzisiejsze dzieci spędzają bardzo dużo czasu leżąc na pleckach. Przede wszystkim dlatego, że ze względu na ryzyko SIDS odradza się układania niemowlęcia do spania na brzuszku. Do tego dochodzi czas spędzany w wózku, w foteliku, w leżaczku… A to nie pozwala na prawidłowy rozwój kształtu czaszki.

Kiedy zacząć?

Najlepiej zaraz po narodzinach 😉 Wystarczy położyć maluszka na swojej klatce piersiowej i już. Świetnie sprawdzają się w tym tatusiowie, którzy dodatkowo łączą to z kontaktem skóra-do-skóry. Coś w tym musi być, skoro dzieciom tak dobrze się śpi na gołej klacie taty.

Oczywiście, nigdy nie zmuszamy dziecka do leżenia na brzuszku. Jeśli wykazuje pierwsze oznaki dyskomfortu, to po prostu zmieniamy pozycję. W pierwszych miesiącach nigdy też nie zostawiamy dziecka na brzuszku samego.

Pozycje do leżenia na brzuszku

  • na klatce piersiowej rodzica – polecane szczególnie najmłodszym dzieciom
  • na podłodze – ja już staram się nie zostawiać Leośki na łóżku, bo nigdy nie wiadomo, a z podłogi nie spadnie 😉 Kładę ją na kocyku lub macie i zostawiam kilka grzechotek. Młoda od razu ćwiczy chwytanie i przygotowuje się do raczkowania.
  • na łóżku – niech głowa dziecka będzie skierowana w stronę krawędzi. Rodzic może usiąść na podłodze i „rozmawiać” z dzieckiem.
  • na kolanach – często tak tworzę wpisy 😉

Warto uwzględnić leżenie na brzuszku w codziennej aktywności maluszka np. po każdej zmianie pieluszki. Jeśli starsze niemowlę nadal nie lubi spędzania czasu w tej pozycji, można spróbować zainteresować je kolorowymi grzechotkami i innymi zabawkami. Dobrze być w zasięgu wzroku maluszka i mówić do niego lub śpiewać by umożliwić mu zrelaksowanie się. Noszenie w chuście również sprzyja wzmacnianiu mięśni, o ile nie nosimy przodem do świata. Ważne: w leżeniu na brzuszku nie chodzi o to, że maluszek spędzi w tej pozycji całą godzinę bez przerwy. Raczej starajmy się układać je w taki sposób często i na krótko. Prędzej czy później każdy maluch przekona się do leżenia na brzuszku, bo po prostu pozwoli mu na samodzielne poznawanie świata.bruntitled-8476

 


Sara

Na co dzień szczęśliwa żona i mama Mai i Lei, które są uczestniczkami wielu wydarzeń z tej strony. Zawodowo spełnia się jako account manager i copywriter. Na swoim blogu uchyla wam rąbka tajemnicy swojego prywatnego życia oraz dzieli się tym co powinno was zainteresować.

Otrzymuj powiadomienia o komentarzach w tym poście
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
13
0
Przejdź do komentarzy i proszę zostaw swój.x