fbpx

Co zrobić, gdy rodzina straszy cię nadchodzącym końcem?

Ciekawe czasy nastały. Pełne stresu, niepokoju i dezinformacji. Do tego dochodzą oni, członkowie twojej rodziny, znajomi, czasem nawet pan, który remontuje ci mieszkanie. Wysyłają ci linki i wiadomości, za pomocą których próbują cię ostrzec przed nadchodzącym końcem.

Dlaczego świadkowie Jehowy sieją przedapokaliptyczną panikę?

Już od miesiaca wysyłacie mi zrzuty ekranu lub piszecie o wiadomosciach, które dostajecie. Uruchomiły się mamy, siostry, szwagierki i kuzynki. Z troską przypominają, że to już ostatnie minuty dni ostatnich. Wszystko wskazuje na to, że wreszcie nadejdzie dzień Jehowy i wyczekiwany Armagedon, w którym zginą źli ludzie. Jeszcze teraz można sie uratować, wystarczy skorzystać z propozycji świadkowskich krewnych.

Koleżanki, z którymi nie rozmawiałyście od lat nagle pytają, co u was. Już myślicie, że faktycznie sobie o was przypomniały, gdy nagle wyskakują z linkiem do odpowiedniej strony.

Nawet pan Mietek, który miał ci położyć nowe płytki w łazience, ale remont wstrzymały ograniczenia wysyła ci wiadomości ostrzegające przed Armagedonem. Boisz się, że jeśli nie obejrzysz wysłanych materiałów, obrażony pan Mietek nie dokończy remontu.

Parę dni temu wrzuciłaś, urocze twoim zdaniem, rodzinne zdjęcie z #zostanwdomu. Za chwilę dostajesz wiadomość od nieznanej ci osoby, która z troską pisze o tym, że żyjemy w trudnych i stresujących czasach, ale ma dla ciebie kilka pokrzepiających wersetów z Biblii.

Co tu się odświadkowało, myślisz.

Powodów, dla których dostajesz te wiadomości jest kilka. Zacznijmy od tego najbardziej oczywistego. Cała nauka świadków Jehowy opiera się na tym, że żyjemy w tak zwanych “dniach ostatnich” – czyli jeszcze tylko chwilka, jeszcze momencik i przyjdzie Armagedon. Źli ludzie zostaną zniszczeni, przeżyją ci, którzy wielbią Jehowę i w nagrodę będą żyć bez chorób i nieszczęść w raju na ziemii. Na naszym kanale możecie znaleźć 3 częściową serię o Armagedonie (jak świadkowie to widzą, kto przeżyje) – zostawiam wam link do części I.

Jeśli dodamy bonusy w postaci jednego z guru świadków przemawiającego, że to już ostatni moment…No cóż, łatwo popaść w panikę, gdy się siedzi w domu. Siedzenie w domu plus myślenie, że zaraz na planetę spadnie gniew Jehowy…Trudno mi sobie wyobrazić, co może dziać się w głowie takiej osoby, ale bardzo jej współpczuję.

Rodzina pisze do ciebie, bo chce cię uratować. Kierują się strachem, ale też miłością do ciebie. Mają nadzieję, że jednak ostatnim rzutem na taśmę załapiesz się do tych potulnych, którzy przeżyją.

Jeśli zaś chodzi o dalsze koleżanki, znajomych, panów Mietków i obcych z Instagrama, to przeważa tu poczucie obowiązku. Świadkowie nadal czują obowiązek głoszenia, a skoro nie mogą wychodzić z domu i stać przy swoich stojaczkach…Zostają im nowoczesne formy.

Jak reagować na to nawracanie?

Cóż, to zależy od ciebie, ale najważniejsze: nie czuj się winny, że nie pałasz entuzjazmem do tych wiadomości i nie musisz odpowiadać i tłumaczyć się ze swojej decyzji. W tym wypadku świadkowie są trochę jak sprzedawcy i jak to sprzedawcy potrafią być trochę upierdliwi.

Jeśli wiadomość dostałaś od jakiegoś obcej osoby i wisi sobie w folderze “inne”, zostaw tam ją. Niech sobie tam wisi.

Co z bliską rodziną? Zakładam, że nie chcesz psuć waszych relacji więc nawracanie mamy czy kuzynki w tej chwili raczej nie jest dobrym pomysłem. No, chyba że lubisz się kłócić z ludźmi…Ryzykujesz jednak, że dostaniesz łatkę “tego, który trzyma z odstępcami” i nawet, gdy już sytuacja wróci do normy będą trzymać się od ciebie z daleka. Moja rada: wpuszczać jednym uchem, wypuszczać drugim. Mówić: ok, doceniam troskę i zmieniać temat. A jak masz ochotę to rób zzrzuty ekranu tych najciekawszych informacji…Może za rok, za dwa, gdy jednak Armagedon nie nadejdzie zdecydujesz się z nich skorzystać?

Kiedyś wielu świadków Jehowy wierzyło, że Armagedon przyjdzie w 1975 roku. Ludzie sprzedawali swoje dobytki, nie obsiali pól, rezygnowali z matur…Żyjemy dalej, ale władze świadków wypieły się na głosicieli. Stwierdzili, że to tylko inicjatywa jednostek i ich błąd. Przepływ informacji się zmienił. Dzisiejszą panikę możemy znacznie lepiej udokumentować niż w latach 70. I zapewniam wam, że chętnie te materiały wykorzystamy w nadchodzącym latach udowadniając, jak bardzo mylna jest doktryna świadków.

Jeśli zaś chodzi o dalsze znajome, to już twoja wola. Opcja “dzięki za troskę, ale właśnie mam pełno na głowie, bo zdalne lekcje / home office / myje okna i piekę mazurki / wstaw co chcesz” też się sprawdzi. A jak nie chcesz dostawać więcej takich wiadomości, śmiało możesz napisać, że oglądasz Światusy na YouTube…Podobno działa jak czosnek na wampiry 🙂

Otrzymuj powiadomienia o komentarzach w tym poście
Powiadom o
guest
Nie zostanie opublikowany
Opcjonalnie
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
raeszka
1 miesiąc temu

A ja tak sobie myślę czy Ci wszyscy a la znajomi, obcy ludzie, wysyłając Ci różne informacje o Armagedonie martwią się o Ciebie czy o siebie. Bo jakby udało im się “na sam koniec” nawrócić choćby jedną duszyczkę, to mieliby większe szanse na przeżycie w oczach Jehowy…

Masz rację, że olewasz te wszystkie wiadomości, a już nie widzę powodu żeby się tłumaczyć, bo to kolejny krok do ponownego odezwania się do Ciebie ;).

Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu
Reply to  raeszka

Strach jest indywidualnym uczuciem. Oczywiście, że myślą o sobie usprawiedliwiając się, że to niby troska o bliźniego. Inaczej nie byłoby ostracyzmu. To chyba jasne.

Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu

Najłatwiej na tym świecie sprzedaje się strach. Niestety to fundament w wielu wielu aspektach życia. Tak naprawde jest wszędzie. Na nim oparta jest indoktrynacja . Nagroda i kara i tylko to…tak to i nic więcej. Ostatni moment…nawróć się bo zginiesz. My mamy monopol na prawdę, a wszyscy inni cię okłamują. Tylko my rozumiemy Pismo właściwie. Tak znasz niektóre wersety, ale tylko my właściwie go badamy i znamy wszystko co przekazuje Bóg/Jehowa……………… Masakra. Tak. Masakra. Jakim prawem ktoś może decydować, że jest zbawionym bo należy do tzw ciała kierowniczego Jakim prawem i na podstawie czego??? Objawienie? Własna wydumka? Bóg dał zycie… Czytaj więcej » / Read more

Magda
Magda
1 miesiąc temu

Cześć, Sara, długo męczyłam się z tym pisaniem czy raczej nie pisaniem do Ciebie, ale temat jest chyba w sam raz. Moim partnerem iod10 lat jest były świadek Jehowy. Uciekł przed rodzina i całym zborem do UK,, kontakt z rodziną ma poprawny, nie powiem, że dobry, ale dostał już parę listów od rodziców aby nawricil sie na drogę do Boga, bo jeszcze nie jest za późno. Jestem trochę zdziwiona ich relacja, bo on czasami odwiedza ich w domu rodzinnym, spotyka sięz siostrą z dalsza rodzina, jeśli jest w Polsce. Nie rozumiem tego układu, bo przecież jako odszczepieniec nie jest mile… Czytaj więcej » / Read more

Aga
Aga
1 miesiąc temu

Dokładnie tak po ponad roku zadzwoniła siostra do mnie Oczywiście ostrzegając przed końcem i zapewniając jak pięknie będzie potem Tylko muczę dołączyć…. Ponad rok temu gdy rozmawiałyśmy Wiedziała jak źle u mnie a i tak nie odzywała się ani nie pomogła A teraz zapewnia ze mogę zawsze o wszystkim porozmawiać….

Gnieszka-Nieszka
Gnieszka-Nieszka
1 miesiąc temu
Reply to  Aga

Smutne.
Znam to uczucie.
Czasem niektórzy ludzie powinni niektóre rzeczy usłyszeć. Może dyplomatycznie ją wypytać, skąd to nagłe “zainteresowanie”. Ale rozważyć wcześniej czy warto, czy byłyby tego jakieś koszty, bo czasem niestety przykre to, ale nie warto, bo do pewnych ludzi nic nie jest wstanie dotrzeć.

Gnieszka-Nieszka
Gnieszka-Nieszka
1 miesiąc temu

Pan Mietek dokończy remont, chyba że robi go charytatywnie 😉 Jak to możliwe technicznie, dostawać maile od obcych z prywatnych adresów o treściach np. religijnych? Przecież to jest…tajne, pytam z czystej ciekawości. Zastanawia mnie, jak to jest, czy jakiś czynnik, który daje odporność na taką wizję świata? Dlaczego u niektórych nie prowadzi to do depresji i czy to możliwe, żeby to nie miało destrukcyjnego wpływu na psychikę? Mógłby się ktoś zbadaniem tego zająć naukowo. Pojawił się gdzieś artykuł, w którym ktoś zajmujący się postapokaliptycznymi wizjami wypowiada się, że cała współczesna kultura opiera się na wizji- zagłady i wynika to z… Czytaj więcej » / Read more

Królowa Śniegu
Królowa Śniegu
1 miesiąc temu

W samo sedno Sarunia ;)Ściskam mocno i przesyłam dużo pozytywnej energii .🙃😘

Navigate

Czy możesz zanim opuścisz tę stronę zapisać się do naszego newslettera?

To nic nie kosztuje a pierwszy będziesz otrzymywał informacje o nowych wpisach i recenzjach!

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x