fbpx

A w sobotę zabieraliśmy dzieci na głoszenie.

Sobota rano – to był moment, kiedy wyruszało się do służby. Nie wypadało powiedzieć, że się nie chce lub że się nie ma ochoty. Oczywiście, można było znaleźć wymówkę. A to pogoda zła, a to dzieci chore, a to głowa boli – teraz pewnie bym mówiła, że nie idę, bo za duży smog. Wymówkami i ciągłym unikaniem głoszenia w końcu robisz z siebie nieczynnego głosiciela i już nie odbierają cię tak dobrze w zborze, ale przynajmniej nie powiedziałeś wprost: że ci się nie chce. Nie chciałabym tu generalizować. Pewnie są świadkowie, którym faktycznie pukanie do drzwi, łażenie w słońcu lub w deszczu i zmaganie się z obojętnością słuchaczy dawało jakieś satysfakcjonujące uczucie spełnionego obowiązku. Sama zawsze miałam ogromne wyrzuty, gdy nie szłam do służby i poczucie winy (zginę w Armagedonie, bo Jehowa widzi, że mi się nie chce, a siostry w Afryce to maszerują 20 km). Jeśli jednak nawet starsi prywatnie powiadają, że nie lubią głoszenia…cóż, refleksję pozostawiam wam.

Nie planowałam brać się za wpis o tym, jak głoszą rodziny. Byłam wychowana od dziecka w zborze świadków Jehowy więc zbytnio nie analizowałam tematu – ot, rodzice szli na głoszenie więc ja szłam z nimi. Potem gdy zostałam mamą, zabierałam swoje dzieci. Cóż w tym nadzwyczajnego. Jednak na prośbę jednej z czytelniczek postanowiłam zbadać temat trochę głębiej.

Szkol dziecko od maleńkości

Świadkowie Jehowy przykładają ogromną uwagę do szkolenia swoich dzieci. Przez szkolenie mam na myśli zapoznanie maluchów ze świadkowskimi zasadami, wiedzą i stylem życia. Są przygotowywane specjalnie materiały nawet dla dzieciaczków poniżej 3 roku życia, piosenki i filmy animowane dla starszaków, a także książki i materiały dodatkowe dla nastolatków.

Parę razy usłyszałam, że niepotrzebnie mam pretensje do mojego dawnego życia. Wprost powiedziano mi, że po prostu byłam głupia, bo mój rozmówca (on lub ona) na pewno nie dałby się zwieść takiej manipulacji. Cóż, ten  spec od psychomanipulacji miał po prostu szczęście, że jego mózg nie został poddany pewnym doświadczeniom. “Wszysko, co przeżywamy, zmienia jego (mózgu) fizyczną strukturę. Ilekroć czegoś doświadczamy, komórki naszego mózgu – zwane neuronami – uaktywniają się, czyli “odpalają”. (…) Gdy neurony odpalają się równocześnie, tworzą się między nimi nowe połączenia. Z czasem powstałe w ten sposób łącza prowadzą do “przebudowy” mózgu” – fragment książki “Zintegrowany mózg, zintegrowane dziecko” D. J. Siegel i T. Payne Bryson.

Wyobraź sobie teraz, że od wczesnego dzieciństwa doznajesz konkretnych doświaczeń, nie masz szans sprawdzić się w innych sytuacjach, a nawet jeśli zaczynają one budzić twoje zainteresowanie rodzice lub inne osoby ze zboru wytrwale tłumaczą ci, że to jest złe, że to zasmuca Jehowę itp. W tym momencie Jehowa jest dla ciebie trochę jak straszna wróżka – niby wszechmocny i dobry, ale przecież każe tych, co go nie słuchają.

Serio, jest mega trudno z tego wyjść. I powiem wam szczerze, że znam osoby, które uważam za znacznie inteligetniejsze i bystrzejsze ode mnie, które jednak wciąż tkwią w zborze, a nawet porzucają pracę, dom czy rezygnują z dzieci, byleby móc się bardziej zaangażować w życie społeczności.

Jakie więc wskazówki dostają rodzice jeśli chodzi o szkolenie ich dzieci?

Być może dysponujesz rozległą wiedzą biblijną, co jednak nie znaczy, że w podobnym stopniu posiadły ją także twoje dzieci. Tego nie otrzymuje się dziedzicznie. To na was jako na rodzicach spoczywa obowiązek pouczania potomstwa o cudownych dziełach Bożych w sposób na tyle interesujący, aby samo chętnie kształciło się w tym zakresie.

Czy twoje pociechy rozumieją kluczowe nauki Pisma Świętego? Czy nauczyły się stosować zasady biblijne w życiu codziennym? A czy ty prowadzisz z nimi regularnie rodzinne studium Słowa Bożego? Jeżeli są jeszcze małe, czy zapoznałeś je z treścią czterdziestu sześciu rozdziałów napisanej na ich poziomie intelektualnym książki Słuchanie wielkiego Nauczyciela? Mając dzieci trochę większe, na pewno przestudiowałeś z nimi książkę Twoja młodość — korzystaj z niej jak najlepiej, która udziela bezcennych wskazówek ludziom dopiero wchodzącym w życie. Z Biblii dowiadujemy się, że młodego Tymoteusza uczono tak „od lat niemowlęcych”. Jakub podczas wędrówki do Seiru uznał, że mając dzieci wątłe, musi do nich dostosować tempo marszu; widać stąd, iż powinniśmy uwzględniać możliwości fizyczne naszych maleństw. Wasze wspólne studium powinno być prowadzone na takim poziomie, który nie utrudniałby im zrozumienia. Czas jego trwania też należy racjonalnie dostosować do wieku uczestników

Niekiedy nasze dzieci mogą traktować dzieło publicznego głoszenia dobrej nowiny, tak jak swego czasu zapatrywał się na ten rodzaj służby prorok Jeremiasz: „Ach, Wszechmocny Panie! Oto ja nie umiem mówić, bo jestem jeszcze młody”. Ważne jest więc, żeby je stopniowo zaprawiać do tej pracy. Zależnie od wieku i umiejętności mogą dzwonić do drzwi, wręczać zaproszenia na wykłady, odczytywać wersety z Pisma Świętego, proponować nasze publikacje w domach sąsiadów, a nawet prowadzić studia biblijne  (…) Oto wypowiedź pewnego młodzieńca w wieku dwudziestu jeden lat: „Rodzice zawsze podkreślali, że ich zdaniem służba pionierska jest najlepszą drogą życiową”. Jeszcze inny młody chrześcijanin zaznaczył: „Jak daleko sięgam pamięcią zawsze stawiano mi za cel służbę pionierską”.  Fragmenty ze Strażnicy 1982, nr 24, artykuł Wychowywanie dzieci w miłości do Jehowy

Rodzice dostają konkretne zalecenia dotyczące tego, jak powinno przebiegać wychowanie dziecka w rodzinie świadków Jehowy:

  • zabierajcie dzieci do służby, nawet jeśli nie są głosicielami
  • w zależności od wieku dziecka, może ono wykonywać różne “zadania” (od naciśnięcia dzwonka, przez podanie czasopisma lub przeczytanie fragmentu z Biblii, po normalne rozpoczynanie rozmowy)
  • ćwiczcie z dziećmi scenki, które nauczą ich poprawnego reagowania
Maja ma tu równo dwa latka. Zamiast świętować urodziny, trzyma traktat.
Też ze służby. Może nie widać, ale byłam wtedy w 5 miesiącu ciąży.

Tej kwestii muszę poświęcić chwilę. Dzieci świadków spotykają się z różnymi stresującymi sytuacjami w szkole. Od urodzin kolegów, po śpiewanie hymnu państwowego. Nie wystarczy jednak zasłonić się argumentem “moja religia mi nie pozwala” i szybką zmianą tematu:

Niektóre chrześcijańskie dzieci odpowiadają po prostu: „Nie mogę tego zrobić. Zabrania mi tego religia”. Owszem, zasługują na pochwałę za bezkompromisową postawę. W ten sposób mogą uciąć dalsze dociekania. Jednakże Biblia radzi, abyśmy byli ‛gotowi do obrony wobec każdego, kto od nas żąda uzasadnienia’ wierzeń. (…) Wielu młodych Świadków zapoznaje kolegów szkolnych z historiami biblijnymi, korzystając z publikacji takich jak książka Ucz się od Wielkiego Nauczyciela. (…)Warto w domu przećwiczyć różne scenki, w których rodzice będą grać rolę kolegów szkolnych. Gdy dziecko stara się bronić swej wiary, chwal je za wysiłki. Pokazuj też, jak ulepszać argumentację i dlaczego jest to ważne. Na przykład możesz zasugerować, by używało słów zrozumiałych dla rówieśników. Dziewięcioletni Joshua opowiada, że jego koledzy nie rozumieją, co to jest sumienie czy lojalność. Dlatego w rozmowie z nimi musiał używać prostszego słownictwa. (…)Niektóre dzieci po zadaniu pytania tracą zainteresowanie tematem, jeśli w odpowiedzi słyszą długi monolog. Dlatego młodzi Świadkowie mogą przykuć uwagę rówieśników, wciągając ich w rozmowę. Haneul, mająca 10 lat, mówi: „Moje koleżanki lubią rozmawiać, a nie słuchać wyjaśnień”. Aby podtrzymać rozmowę, trzeba zadawać pytania, a następnie uważnie słuchać wyrażanych opinii.

URODZINY

Daria: Cześć, Łukasz! Chciałabym cię zaprosić na przyjęcie urodzinowe.

Łukasz: Dzięki, że o mnie pomyślałaś. A czy mogę cię zapytać, dlaczego urządzasz to przyjęcie?

Daria: Jak to? Żeby obchodzić urodziny. A ty nie obchodzisz?

Łukasz: Nie, nie obchodzę.

Daria: Dlaczego nie? Moja rodzina była szczęśliwa, kiedy się urodziłam.

Łukasz: Moja rodzina też się cieszyła z moich narodzin. Ale nie uważam, że z tego powodu trzeba co roku świętować. Wielu ludzi sądzi, że podczas przyjęcia urodzinowego to oni są najważniejsi. Ale czy ważniejszy nie jest Bóg? I czy to nie Jemu powinniśmy dziękować za to, że dał nam życie?

Daria: Czyli co? Nie powinnam urządzać przyjęcia?

Łukasz: To zależy od ciebie. Dużo osób lubi urodziny, bo dostaje wtedy prezenty. Ale Biblia mówi, że więcej szczęścia wynika z dawania niż z otrzymywania. Zamiast skupiać się na sobie i swoich urodzinach, czy nie lepiej być wdzięcznym Bogu, myśleć o innych i robić dla nich coś dobrego?

Daria: Nigdy tak na to nie patrzyłam. To ty nie dostajesz od rodziców żadnych prezentów?

Łukasz: Pewnie, że dostaję. Ale rodzice nie czekają z tym do urodzin. Dają mi prezenty, kiedy chcą. A tak w ogóle, Daria, jeśli chodzi o urodziny, wiesz, jakie jest pochodzenie tego zwyczaju?

Daria: Nie wiem. Jakie?

Łukasz: Jutro opowiem ci ciekawą historię o urodzinach, które ktoś obchodził bardzo dawno temu.

HYMN, FLAGA

Milena: Karolina, dlaczego nie śpiewałaś hymnu razem z nami?

Karolina: Fajnie, że pytasz. Ale może najpierw powiedz mi, dlaczego ty śpiewałaś?

Milena: Bo kocham nasz kraj.

Karolina: Ja też cenię nasz kraj i cieszę się, że tu mieszkam. Ale nie uważam, że inne są gorsze.

Milena: Ja myślę, że nasz kraj jest najlepszy.

Karolina: Wiesz, ja zawsze staram się patrzeć na różne sprawy tak jak Bóg. A Biblia mówi, że Bóg kocha wszystkich ludzi, obojętnie jakiej są narodowości. Dlatego nie śpiewam hymnu, nie staję na baczność przed sztandarem ani nie wywieszam flagi w oknie.

Milena: Czy ty trochę nie przesadzasz?

Karolina: Nie tylko ja tak uważam. Biblia wspomina o kilku młodych ludziach, którzy myśleli tak samo. Gdy kazano im oddać cześć symbolowi państwa, oni odmówili, mimo że groziła za to śmierć.

Milena: Naprawdę? Nigdy o tym nie słyszałam.

Karolina: Jeśli chcesz, opowiem ci o tym na długiej przerwie.

WYBORY

Michał: Piotrek, jak będą wybory przewodniczącego klasy, to na kogo zagłosujesz?

Piotr: Nie będę na nikogo głosował.

Michał: Dlaczego nie?

Piotr: Bo już wybrałem — za swego przywódcę uważam Jezusa. Jestem chrześcijaninem i chcę go naśladować. Więc nie będę głosować na kogoś innego. Według mnie Jezus jest najlepszym przywódcą. Wiesz dlaczego?

Michał: E, raczej mnie to nie obchodzi.

Piotr: W porządku. Jak kiedyś będziesz chciał się czegoś o tym dowiedzieć, to chętnie ci wyjaśnię.

Fragment z artykułu Co powiedziałoby twoje dziecko, Strażnica 15 grudzień 2010

Jak widać przykładne dziecko świadków Jehowy wykorzysta taką stresującą sytuację po to, by móc nagabywać swoich rówieśników.

Obecnie nawet wielu rodziców świadków chwali się tym, że do niczego nie zmusza dzieci, że pozwala im na wolność wyboru i to, że mogą zostać kim chcą. Cóż, może faktycznie dzisiaj mało kto ciągnie córkę i syna za ucho na głoszenie. Jeśli czytacie historie z serii #byłyświadkamijehowy to wiecie, że rodzice często szantażowali dzieci byleby tylko te poszły z nimi do służby czy na zebranie. Nie musi być jednak aż tak strasznie. Dziecko z gruntu chce zadowolić rodzica. Nie chce, żeby mamusia była smutna. A jeśli jeszcze od urodzenia słyszy, że takie czy inne zachowanie zasmuciłoby Jehowę…

Niektórzy rodzice świadkowie uważają, że wspólne głoszenie to świetna okazja do spędzania czasu razem. Cóż, pewnie mało które dziecko powie, że zwyczajnie wolałoby się wyspać, pograć na komputerze czy iść do koleżanki (patrzy punkt wyżej) zamiast chodzić z ulotkami: albo jest już tak zindktrynowane, że faktycznie boi się zasmucić Jehowę albo wie, że opór wywoła tylko kazania – lepiej włożyć garniturek i za dwie godziny wrócić do strzelanki. Dziecko od maleńkości jest uczone udawania i chowania swoich prawdziwych myśli. A potem jest chrzest z obowiązku i w końcu wyrwanie się z organizacji, gdy się samemu utrzymuje a rodzice nagle mają focha i się nie odzywają do dziecka.

No i poco te dramaty rodzinne? A może by tak faktycznie pozwolić dzieciom doświadczyć różnych sytuacji i samemu wybrać, zamiast naśmiewać się z katolików, że chrzczą niemowlęta, podczas gdy świadkowie pozwalają “samodzielnie” podjąć decyzję.

Ps. Mi jest obojętne, kto katolik, a kto nie, ale świadkowie często używają argumentu dotyczącego chrztu niemowląt.

Otrzymuj powiadomienia o komentarzach w tym poście
Powiadom o
guest
48 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agnes Agnieszka
6 miesięcy temu

To ciekawe przypomnienie jak wygląda życie SJ

Agata
Agata
6 miesięcy temu

Czytam te komentarze i albo ludzie są tępi, albo nikt nich nie nauczył czytania ze zrozumieniem.

A swoją drogą, propsy dla kogos za pytanie czy Sara bedzie rowniez oczerniac po smierci. Tak, bedzie oczerniac, pisac poezje i robic na drutach.

Mam wrazenie, ze zyjemy wsrod coraz wiekszej ilosci jamochlonow – i takie jamochlony wlasnie dalej wierza w ŚJ.

Julia
Julia
1 rok temu

Rodzice mojego narzeczonego są świadkami Jehowy i pamiętam że jak jego ojciec zobaczył że Patryk się ze mną całuje to wyrzucił go z domu jego brata też wyrzucili bo poszedł do łóżka z dziewczyną która nie była świadkiem. Jedna z moich przyjaciółek odeszła od nich a raczej oni ją wyrzucili przez orientację a drugą nadal jest w tej organizacji. Razem z jej byłym chłopakiem chcemy żeby znów była normalna ale nic nie daje. Jedno moim zdaniem dobre to że nadal pali i przeklina chociaż wiem że nie powinna

ada
ada
1 rok temu

A ja mam pytanie do Sary? Czemu TY oczerniasz świadków Jehowy ? Wszystkich do jednego worka pakujesz.

anita
anita
1 rok temu

twoje dzieci tez będą agnostykami

anita
anita
1 rok temu

Jakoś na tym blogu jeszcze nic mądrego i wartościowego nie przeczytam

Angelika
Angelika
1 rok temu

Dzieciom pokazuje się beznadziejne filmiki o Piotrusiu, jak należy się zachowywać. Jak obejrzałam 1 odcinek od razu poszedł w śmieci i stwierdziłam ze takimi bzdurami nie będę karmiła dziecka. Nigdy dziecko nie jest docenione bo zawsze znajdzie się inne dziecko które robi coś o wiele lepiej. Pamietam poniżanie, zmuszanie, nagabywanie i wyzywanie ludzi którzy nie chcieli słuchać (oczywiście tak żeby nie słyszeli ). Nie we wszystkich zborach jest tak samo – przekonałam się o tym.

Ewa
Ewa
1 rok temu

to wspaniała religia i wiara pomimo Sary ludzie dalej przychodzą i to jest piękne

Beata
Beata
1 rok temu

Ja byłam wychowywana w tej religii ale musiałam odejść z podwoi orientacji sexualenej. A raczej to oni mnie wyjebali ze tak powiem. Od tej pory nie toleruje Świadków i zrobię wszystko żeby ochronić moich bliskich od tej sekty

Dobrosław
Dobrosław
1 rok temu

U Świadków nie ma czegoś takiego jak przymusowy chrzest, nikt nikogo siłą do wody nie wrzuca. Poza tym, żeby doszło do chrztu, przede wszystkim trzeba chodzić dobrowolnie na studium Biblii i tylko od Ciebie zależy czy i w ogóle zgodzisz się na chrzest. Reasumując, jest tu kolosalna różnica między katolikami, którzy małe, niczego nieświadome dziecko zabierają do kościółka w celu narzucenia wiary rodziców, poprzez namaszczenie przez księdza. Stronniczy tekst Pani Saro, a szkoda, bo nie każdy ma możliwość poznania danego wierzenia od środka i jest skazany na czytanie czegoś takiego od osób, które nie są obiektywne i celowo wypisują bzdury.… Czytaj więcej » / Read more

Dobrosław
Dobrosław
1 rok temu
Reply to  Sara

Też jestem wychowany w rodzinie ŚJ, jednak mnie nikt dziury w brzuchu nie robił. Mimo iż nie jestem po chrzcie i odsunąłem się od tego wyznania w bardzo młodym wieku, mam normalny kontakt z rodzicami, zawsze pomagają i mogę na nich liczyć. Więc to nie jest tak, że religia jest zła, tylko ludzie są różni.

Mikołaj
Mikołaj
1 rok temu
Reply to  Dobrosław

Masz kontakt z rodzicami bo nie byłeś ochrzczony i nie odstąpiłeś od “oświecenia”.

Dobrosław
Dobrosław
1 rok temu
Reply to  Mikołaj

Znacie się? Rozmawiałeś z nimi o tym?

obywatel swiata
obywatel swiata
1 rok temu
Reply to  Dobrosław

boś baran, drogi kolego. Szerszego spojrzenia na swiat życze.

Agnieszka
Agnieszka
1 rok temu
Reply to  Sara

Pani Saro ja mojej corce powiedziałam że póki jest mała uczę ja tego w co wierzę jeśli dorosnie podejmie decyzję czy chce się ochrzcic. Powiedziałam jej ze to będzie jej decyzja i każda uszanuje bo nic na siłę

Jo anna
Jo anna
1 rok temu
Reply to  Dobrosław

A Tobie Dobrosław o jakich wyznaniach rodzice opowiadali? O judaizmie, islamie, a może buddyzmie? Przypominam, że Jezus przyjął chrzest w wieku 30 lat, a nie 13 jak to robią SJ i twierdzą, że jest to dojrzała decyzja. Ja w wieku 13 lat chciałam zostać modelką, aktorką albo piosenkarką.

Agata
Agata
6 miesięcy temu
Reply to  Dobrosław

Przepraszam, zastanawiajace jest ze Swiadkom Jehowy tak przeszkadza katolicyzm, prosze nie pisac o czyms czego sie nie rozumie i nie zna, tyle wolnosci i przestrzeni ile daje katolicyzm nie ma i nie bylo u Swiadkow nigdy, jesli ktos nie rozumie chrztu niemowlat to zachecam najpierw do poglebienia tematu, a potem do wypowiadania sie na ten temat. Zawsze ilekroc w plaszczyznie religijnej dominuje lek i zamordyzm mamy tez przymus i indoktrynacje. To czym dzieli sie Sara jest cenne, pokazuje ile w tym psychomanipulacji. Daje do myslenia. Sara pisze tez bardzo delikatnie, kulturalnie i nie kipi zadna zloscia czy zlymi emocjami. Gratuluje… Czytaj więcej » / Read more

Barbara
Barbara
6 miesięcy temu
Reply to  Dobrosław

Ciekawy wybór mają dzieci wychowane w tym środowisku: albo ochrzcisz się i zostajesz z nami, albo wypinamy się na ciebie :/ – to jest żaden wybór!!! To się nazywa przymus – UKRYTY!.

Grażyna
Grażyna
1 rok temu

ciekawa jestem co się stanie jak umrzesz dalej będziesz oczerniać świadków jehowy wrócisz do niebytu czyli tam zanim się urodziłam donikąd

Mikołaj
Mikołaj
1 rok temu
Reply to  Grażyna

„Póki jesteśmy, nie ma śmierci, gdy jest śmierć, nie ma nas” – Epikur

Jarek
Jarek
1 rok temu

Niezłe pranie mózgu…. inaczej tego nie można nazwać- niestety każda ortodoksja i sztywność umysłowa min. taka jaką propagują Świadkowie Jehowy niszczy ludziom życia, prowadzi do alienacji, zamykania się w bańce informacyjnej “podobnych” do siebie i poważne problemy psychospołeczne.
Dzięki wielkie za to co robisz i że opisujesz to jak świadkowie jehowy działają i indoktrynują swoje dzieci bo inaczej nazwać tego nie można…. co prawda osoby z kościoła katolickiego robią podobne rzeczy ale są one nieco mniej szkodliwe społecznie i nie są w tym tak sztywni.

wenden slavic
wenden slavic
1 rok temu

A tak pozatym łądna ta kobiet jechowa:)

wenden slavic
wenden slavic
1 rok temu

Kosciół katolicki i muzumański tak samo robią wodę z mózgu od małego dziecka niema co oceniać jechowych

Bartoszz
Bartoszz
1 rok temu

Najlepsza owieczka to tempa owieczka. Żal mi ich.

Michał
Michał
1 rok temu

Straszne jest to jak manipulujecie dziećmi od maleńkości. To naprawdę przerażające jak krzywdzicie własne dzieci w imię organizacji…

Zdzisław
Zdzisław
1 rok temu
Reply to  Michał

A Ty to pewnie choinki ubierać i prezentów dawać na urodziny nie karzesz swoim dzieciom, jeśli takowe posiadasz?

Kornelia
Kornelia
1 rok temu

No cóż jestem wielce zdziwiona, że Starsi Zboru pozwalają na prowadzenie bloga. Nie wiedziałam, że ŚJ tak bardzo stali się otwarci na ten “zepsuty Świat”. Czyżby tak mało było zainteresowanych zbawieniem, że trzeba łamać “zwyczaje” i ocieplać wizerunek ŚJ? Jak dla mnie sekty nie są dla małych dzieci a zwłaszcza tak zepsutej organizacji religijnej, która określa się mianem Wybranej Przez Boga i uczy dwulicowego życia. Jedno oblicze dla Osób ze Świata a drugie dla Osób ze Zboru… Co zrobisz, gdy Twoje dzieci wybiorą inną religię? Wydziedziczysz? Zerwiesz kontakt jak przystało dla “normalnego” Świadka Jechowy? Jak tam straszenie dzieci Gniewem Bożym,… Czytaj więcej » / Read more

Marysia
Marysia
1 rok temu

Witajcie. Książka “Kryzys Sumienia” Raymonda Franza, >byłego< członka Ciała Kierowniczego ŚJ to relacja z pierwszoplanowej perspektywy, obnażająca naturę organizacji, ówcześnie współzarządzanej przez samego autora. Nie tylko dla Świadków 'przeczuwających' istnienie dobra poza strukturą. Autorko bloga, stwórz wpis na temat książki, aby wspomóc intencji R. Franza.

ateista
ateista
1 rok temu

Taka fajna dupcia z ciebie a dalaś się wciągnąć do tej sekty. Szkoda czasu i życia na głoszenie jakiś zabobonów wyssanych z palca. Na istnienie boga nie ma żadnych dowodów. Moim zdaniem ta organizacja powinna być zdelegalizowana bo wypełnia wszystkie znamiona sekty.

Juzef
Juzef
1 rok temu

Bardzo pięknie. Co prawda nie każe się obciać owcy głowy i latać z nią po ulicy i ‘udawać’ że to głowa wroga ale podobny mechanizm. Każda religia polega na indoktrynacji bezbronnych i naiwnych.

Marcin Karpiński
Marcin Karpiński
1 rok temu

Nie pierz mózgu swojemu dziecku, bo albo wychowasz nieprzystosowanego do życia człowieka, który będzie myślał, ze Ziemia ma 6 tyś lat, albo Ci w najgorszym wypadku podziękuje kiedyś (w negatywnym znaczeniu).

Klaudia
Klaudia
1 rok temu

Ciekawy post. Zawsze się zastanawiam jak to wygląda. Z niecierpliwością czekam na wpis “#bylyswiadkamijehowy”

XXX
XXX
1 rok temu

Znam Cię ze szkoły i TY zawsze nie miałaś równo pod sufitem

paplAnka
paplAnka
1 rok temu

Dziękuję Ci za to, że pozwalasz zrozumieć mechanizmy funkcjonowania w tej grupie. Dawniej nie postrzegałam jej jako niebezpieczną. Co najwyżej dziwną. Teraz widzę, jak potrafi wyniszczać. Od małego.

Natasza
Natasza
1 rok temu

Bardzo smutny wpis. To prawda , że można dziecko zaprogramować i będzie się czuło winne, przebywając z rówieśnikami ‘z innej wiary’.
Jednak najbardziej przerażający jest ten ‘młodociany głosiciel’ ze zdjęcia nr 3. Koszula i krawat wystające spod kurtki, torba przewieszona przez ramię.
MŁODY , LEGALISTYCZNY PROTESTANT.
Młodzi mormoni przychodzą na myśl od razu.

Kasia
Kasia
1 rok temu

Właściwie można pomyśleć,że prowadzenie dzieci na służbę jest dość naturalne,no bo co z tymi dziećmi zrobić? Zwłaszcza jak ktoś dużo głosi,no a wykręcać się nie wypada jak piszesz Saro.. W końcu wszyscy religijni ludzie tak robią,chcą przekazać dzieciom swoją wiarę. Ale może wystarczyłoby prowadzić dzieci tylko na zebranie? A nie od razu na rozdawanie ulotek.. deszcz,nie deszcz,skwar,święto,nie ważne..Mnie to się zawsze kojarzy z akwizytorstwem. Wkurza mnie,że ŚJ odwracają kota ogonem,bo właśnie szczycą się tym,że u nich niby taki wybór,że samemu możesz decydować i jak kogoś werbują to wmawiają mu,że on nie wybrał tylko rodzice za niego wybrali i u nich… Czytaj więcej » / Read more

Ewa
Ewa
1 rok temu

Kiedyś, krótko przed naszym odejściem, wsluchalam sie w jedną pieśń dla dzieci na rogu, o wyznaczanie celów. Zapamiętałam zdanie “czy chcesz służyć Jehowie czy w złych postępach trwać?”. Mamy tu zdanie-albo… albo. Jest to oczywista psychomanipulacja umysłem dziecka. Cel – wytoczenie w psychice dziecka torów myslowych:1.koledzy ze szkoły i ludzie spoza org nie służą J=trwają w zlych postepkach, zamierzony skutek izolacja dziecka od rówieśników. 2.gdyby jednak dziecko chciało jakąś rozrywkę wyjść do kolegów że szkoły, zapisać się w szkole na jakieś kółko zainteresowan,rozwijac talenty–w psychice dziecka wytresowanej na takich piosenkach i treściach sekty pojawi się wyrzut sumienia, samoosad negatywny. Tak… Czytaj więcej » / Read more

Matka na Szczycie
1 rok temu

Jestem jak najbardziej za tym, żeby zapoznawać dziecko od najmłodszych lat z Pismem Świętym, ale co do reszty, to nie mam słów :/ Wygląda to dla mnie na klasyczne pranie mózgu :/ Choć determinacja Świadków Jehowy do głoszenia swojej wiary jest w pewnym stopniu imponująca, bo ja, jako katoliczka, też mam taki obowiązek, a czy robię to na co dzień? Tyle tylko, że to głoszenie wiary ma wynikać z osobistej potrzeby i osobistej decyzji, a nie manipulacji i nakazu innych osób.

Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Najlepszy jest ateizm, wymaga najmniej czasu i pieniędzy

Navigate

Czy możesz zanim opuścisz tę stronę zapisać się do naszego newslettera?

To nic nie kosztuje a pierwszy będziesz otrzymywał informacje o nowych wpisach i recenzjach!

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

48
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x