fbpx

Co zmieniło się odkąd odeszłam od Świadków Jehowy pół roku temu?

Co aktywny Świadek Jehowy myśli o tych, którzy odeszli ze zboru? Nie mogę się wypowiadać za innych członków organizacji, nie siedzę w ich głowach. Jednak przez ładnych kilka lat byłam gotowa oddać życie swoje i życie swoich dzieci za tę grupę, więc mogę opisać, co ja myślałam o wykluczonych i o odstępcach. O ile jeszcze myślom o wykluczonych towarzyszyła troska związana z tym, że biedna owieczka pobłądziła i może jeszcze wróci do bezpiecznego zborowego ogródka, to już odstępcy byli najgorszym złym. Jak oni mogli tak świadomie kalać dobre imię organizacji Jehowy? Często też oceniało się taką osobę np. gdy widziano ją z papierosem lub też, gdy usłyszano o jej rozwodzie. Mawiano:

“No tak, już nie jest w zborze to jej się życie posypało.”

Pamiętam też ten niezręczny moment, gdy mieliśmy się spotkać się z rodziną, z którą do tej pory nie utrzymywaliśmy kontaktu. Coś głupiego siedziało nam w głowach, że te osoby, nieżyjące według zasad przenajświętszej organizacji, muszą być jakieś…złe. Oczywiście, okazały się być zupełnie normalne, kochane i sympatyczne, ale to pokazuje, jak bardzo miesza nam w głowach indoktrynacja świadkowska.

Zaraz minie pół roku odkąd zdecydowałam się odejść od Świadków Jehowy. O powodach mojej decyzji napisałam tutaj: Wolność to stan umysłu?. Przez te sześć miesięcy zaczęłam się coraz bardziej zakotwiczać w moim nowym życiu, chociaż nie będę składała deklaracji, że już nigdy nie poruszę tematu związanego z tą grupą. Jakby nie było spędziłam tam 25 lat. Poza tym czuję pewnego rodzaju misję by wspierać kobiety, które tkwią w tym i są nawet zachęcano do pozostania z mężem, który stosuje przemoc. Jednocześnie nie śledzę z zapartym tchem wszystkim rewelacji dotyczących świadków – często to właśnie mi wy o czymś piszecie, a ja po prostu udostępniam moje social media do szerzenia danej wiadomości.

No dobra, ale skoro żyję już tyle czasu bez kierownictwa Jehowy, to pewnie musiałam się strasznie stoczyć. Gotowi na dowiedzenie się, jak to złym człowiekiem się stałam?

Naklejka na skrzynkę pocztową lub dzwonek, 2.99 zł

Co zmieniło się odkąd odeszłam od Świadków Jehowy pół roku temu

Nauczyłam się przeklinać

Oj, lecimy na grubo na początek, ale specjalnie postanowiłam zacząć od negatywnej cechy. Będąc świadkiem starałam się nie przeklinać. Najmocniejsze słowa jakie używałam to były “cholera” oraz “kurdę”. A przecież język polski daje nam tyle możliwości! Spokojnie, nie zmieniłam się w stereotypowego dresa, który co drugie słowo rzuca soczystą kurwą. Różnica jest taka, że teraz gdy mnie coś mega wkurzyło, to nie mówię, że jestem lekko zdedenerwowana 😉

Nadal nie palę papierosów

To się nie zmieniło – sensu w papierosach nie widzę żadnego. Nie mam jednak teraz podświadomej pogardy do osób, które palą (“o nie, nie szanują daru od Jehowy”). Póki ktoś szanuje to, że u mnie w domu nie pozwalałam na palenie, to ja nie mam nic do tego, co tam wkłada do ust 😉 No dobra, przyznam się! Raz na imprezie spróbowałam cygara! Raz wystarczyło 🙂

Nie rozwiodłam się z mężem

Ja po prostu z natury jestem monogamistką i po prostu wierzę w małżeństwo i w rodzinę. Pewnie, że nie jest łatwo, bo czasem brakuje tych romantycznych porywów pierwszego uczucia. Niektórzy w tym momencie stwierdzają, że stałe związki to jednak nie są dla nich i ok, niech im będzie. Ze swoimi fobiami i neurotyczną osobowość czuję się pewniej w stałym związku. Byłabym bardzo kiepska w randkach na pewno!

Tu muszę poświęcić chwilę na obronę osób, które odeszły od świadków i się rozwiodły. Potem w zborze mówi się o takich, jak to zle się skończyły, bo im się rodziny rozpadły. Oczywiście, nikt nie poświęca chwili na zastanowienie się jak to mogło wyglądać z drugiej strony. Przykładowo świadkowie często biorą ślub w bardzo młodym wieku. Myślę, że już niekoniecznie chodzi o ten seks, który mogą poznać dopiero po zaślubinach, ale o tę zwykłą swobodę, jaką jest przytulanie czy wychodzenie razem. Tacy dwudziestolatkowie nie wiele wiedzą o życiu i często, chociaż nie zawsze, okazuje się, że podjęli błędną decyzję. Rozwód jednak nie wchodzi w grę i muszą grać przed wszystkimi kochające się małżeństwo. Odejście od organizacji może im pozwolić na uwolnienie się z nieudanych związków, które czasem były toksyczne i wiązały się nawet z przemocą emocjonalną.

Może też być tak, że tylko jedna ze stron odkrywa prawdę o organizacji. Tak było na początku u nas. Przez 8 lat małżeństwa największy kryzys mieliśmy, gdy Edwin powiedział, że już nie wierzy w organizację świadków jako jedyną słuszną drogę. Mimo ogromnego strachu odważyłam się zapoznać z materiałami, o których mi mówił i wyrobiłam sobie własne zdanie. Niestety, nie w każdym związku się to udaje. I to są bardzo przykre sytuacje, bo wybudzony z organizacji małżonek nie chce rozstawać się z ukochaną żoną, ale być może ona nie daje mu wyboru – zwłaszcza, że cała społeczność zachęca ją do ograniczenia kontaktów z niebezpiecznym dla jej zdrowia duchowego mężem.

Chyba muszę podzielić wpis na dwie części, bo zaczyna się niebezpiecznie wydłużać 🙂 Część druga jutro, ale najpierw pytania od was.

Czy Maja odczuła różnicę?

Postanowiłam zapytać Maję :

-Maju, co jest fajniesze: jak mama chodziła na zebrania czy jak nie chodzi?

-Jak nie chodzisz. Bo jak chodziłaś, to musiałaś być w dwóch miejscach.

-Jakich dwóch miejscach?

-W pracy i na zebraniu.

-Chodzi ci o to, że teraz możemy spędzać razem więcej czasu?

-Tak.

Tu zaznaczę, że Maję zabieraliśmy na zebrania i na głoszenie. Jak widać dla dziecka nie jest to odpowiedni sposób na budowanie więzi rodzinnych…

Czy czegoś mi brakuje?

Przede wszystkim niektórych osób. Na początku tęskniłam też za kontaktem z ludzmi – taką społecznością, którą daje należenie do zboru, nawet jeśli nie jesteś blisko ze wszystkimi. Właśnie dlatego chodzę na tańce, udzielam się na Instagramie i zgłosiłam się do trójki klasowej. Nie cierpię na brak społeczności, a wszystkim tym, którzy myślą o odejściu od świadków polecam zapisanie się na jakiś kurs lub zajęcia.

Czy mam wsparcie rodziny

Nie mogę tu pisać wszystkiego, ale mam cudowną rodzinę, która nie żyje zasadami świadków i mnie wspiera.

Czy rodzina usunęła mnie z Facebook’a

Generalnie nie, za to praktycznie z dnia na dzień pousuwali mnie przyjaciele i znajomi. Nawet jedna influencerka, którą do tej pory bardzo lubię i tylko podejrzewałam, że jest jakoś związana ze świadkami, mnie zablokowała.

Oczywiście, ja też czasem robię czystki na FB, ale dotyczą one raczej osób, które przypadkiem zaakceptowałam np. myślałam, że to ktoś ze szkoły, a okazało się, że nie. Usuwanie osób, z którymi było się tak bardzo blisko uważam za żałosne i dziecinnie. To ja mojej siedmiolatce mówię, żeby nie bała się iść do szkoły, bo nikt nie będzie się śmiał ze śladów po komarach. Powtarzam, że wszyscy mogą być fajni, nieważne jaką mają figurę, wygląd i w co wierzą. A tu dorośli ludzie zabierają te przysłowiowe zabawki z piaskownicy i nie będą się już ze mną bawić. To ciekawe jak traktują tych, z którymi mają jakieś konflikty?

Cześć II jutro

8
Dodaj komentarz

avatar
 
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
ElenaDorkaUlapaplAnkaAdam Recent comment authors
  Otrzymuj powiadomienia o komentarzach w tym poście  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Elena
Gość
Elena

Czytając twój wpis, przypomniało mi sie, jak już ogłosili na sali, że nie jestem świadkiem to nawet.ja.dostalam wiadomość na FB że mam się.usunac że znajomych .hehehe

Dorka
Gość
Dorka

Dzięki za wpis
Odeszłam mentalnie z tej sekty 3 lata temu
Oficjalnie w 2017
Najważniejsza zmiana w moim życiu: czuję sie wolnym człowiekiem. Ci którzy opuścili grupę kontrolująca myśli wiedzą o czym piszę
Ps. Też czasem używam “brzydkich słów ”
Nadal nie palę i nie upijam się, a nawet się nie rozwiodlam
Pozdrawiam serdecznie

Ula
Gość

Dziękuję, że to napisałaś. Prawdziwa odwaga i hart ducha. Myślą i sercem jestem z tobą.

paplAnka
Gość
paplAnka

W głowie mi się nie mieści, że osoby, dla których musiałaś być kimś ważnym, tak Cię skreśliły. Gdyby moja przyjaciółka oświadczyła, że została buddystką lub ateistką, nie zmieniłoby to nic w naszej relacji. Tylko my nie jesteśmy w niczym przypominającym sektę. Mam przykład w rodzinie męża osoby, która należy do pewnej grupy. Przez pewien czas nie utrzymywała kontaktu ze swoją jedyną siostrą na polecenie “góry”. Najgorsze jest jednak to, że próbuje przekonywać do swoich wierzeń. I to pewnie tak denerwuje wiele osób, do których pukają świadkowie. Wracając jednak do tematu. Podziwiam Cię. Odrzucenie to jedno z najbardziej bolesnych doświadczeń. Boli… Czytaj więcej » / Read more

Adam
Gość
Adam

Czy zdaje sobie Pani sprawę z niezwykle ważnego momentu życia w jakim się Pani znalazła? Organizacja Swiadków ma rzeczywiście wiele wad, pewne błędy doktrynalne, szkodliwą nadgorliwość i nadmierne ograniczenie wolności jednostki. Ma też zalety, z których najważniejszą jest utrzymywanie w człowieku biblijnej wiary, chociaż w niedoskonałym wydaniu. Należałoby zatem wyjść z organizacji i oczyścić swą wiarę, a nie odejść w grzeszny świat i stracić wiarę. Być może pomocni mogą być ludzie, którzy przeszli przez podobne doświadczenia, ze strony sn.org.pl oraz, ale tylko częściowo!, z kontrowersyjnej zbawienie.com .

aga
Gość
aga

W mojej rodzinie wszyscy mają mnie za gorszą choć sami świadkami jehowy nie są ale te doktryny tak im w głowie namieszały że wywierają ogromną presje na mnie i otoczenie wokół . Ciągle słyszałam że zginę w Armagedonie po bez ślubu, bo mam katolika a matka mi ciągle dowalała . Pamiętam ten moment jak stałam w łazience z przyłożonym paskiem od spodni do szyi to było straszne . Czułam się jak w klatce . Każde moje słowo podważali. Jednym słowem sama sobie zaczęłam wmawiać to co oni mi wmawiali. Mylenie miałam tragiczne naprawdę ciężko jest to opisać . Sama nie… Czytaj więcej » / Read more

aga
Gość
aga

Ja przez świadków jehowy i te wierzenia chciałam się zabić.

Justyna
Gość
Justyna

Świetny post. Pozdrawiam

Navigate

Czy możesz zanim opuścisz tę stronę zapisać się do naszego newslettera?

To nic nie kosztuje a pierwszy będziesz otrzymywał informacje o nowych wpisach i recenzjach!

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest