fbpx

Wolność to stan umysłu? Historia mojego życia.

Gdy zdecyduję się na opublikowanie tego wpisu, nieodwracalnie zmienię swoje życie. Jestem jednak gotowa podjąć to ryzyko, żeby móc zacząć wreszcie żyć. Jestem świadoma tego, że odrzuci mnie rodzina, nawet ta najbliższa. Przyjaciele nie będą chcieli mnie znać. Wydaje mi się, że jestem gotowa na to emocjonalnie. Przygotowywałam się do tego od wielu miesięcy. Z drugiej strony, czy na to można się przygotować? Pójście do psychiatry nie jest początkiem mojej walki z depresja – to była tylko diagnoza. Prawdziwa walka zaczyna się dzisiaj.

Pewnie większość z was nie wie o mnie jednej rzeczy, która już od mojego urodzenia definiowała to jaką stanę się osobą. Wychowałam się w religii Świadków Jehowy. Przypuszczam, że raczej ich działania i styl życia nie leżą w kręgu waszych zainteresowań. Być może minęliście ich gdzieś na mieście, może zapukali do was w niedzielne przedpołudnie budząc w was irytacje. Może są waszymi znajomymi z pracy lub ze szkoły i uważacie ich za dziwnych, ale ogólnie dość przyjemnych ludzi.

I tak w sumie jest. Starają się być uczciwi. Nie palą papierosów, nie biorą narkotyków. Sami o sobie mówią, że mają wysoką moralność. W rzeczywistości bywa z tym różnie, jak to w każdej grupie ludzi. Osobiście znam pełno naprawdę sympatycznych osób, którzy należą do tej religii. Uważam jednak, że ten związek wyznaniowy niesie ze sobą znacznie więcej szkody niż pożytku i dlatego chciałabym opowiedzieć wam moją historię.

Naklejka na skrzynkę pocztową lub dzwonek, 3 zł

Urodziłam się w tej religii, więc tak naprawdę nie znałam innego życia. U Świadków nie obchodzi się urodzin ani żadnych świąt. Do tego zniechęca się członków wyznania do utrzymywania relacji z osobami spoza tej religii. Gdy więc chodzisz do szkoły, cały czas masz w głowie, że nie powinnaś się za bardzo kolegować z tymi dziećmi, „bo one nie czczą Jehowy i zginą w Armagedonie”. I to była pierwsza rzecz, która mi się nie zgadzała. Świadkowie uważają, że tylko oni przetrwają koniec świata (Armagedon). Wam pewnie powiedzą co innego, coś w stylu, że Bóg patrzy na serce itp. Jednakże w ich publikacjach wyraźnie napisano, że tylko należący do tego ruchu przeżyją. Tu mogłabym podać konkretne materiały z ich publikacji, ale pewnie takie szczegóły was nie interesują. Już jako mała dziewczynka nie mogłam się pogodzić z myślą, że wielu bliskich mi ludzi ma zginąć. Moje ciocie, które są cudownymi, dobrymi osobami? Moje koleżanki z klasy? Tłumaczyłam więc sobie, że Bóg jakoś to ogarnie. Niemożliwe, żeby miał radość ze śmierci miliardów osób! Dlatego już od wczesnego dzieciństwa żyłam w strachu. Bałam się o bliskie mi osoby. Bałam się też o siebie, bo przecież każdy dzieciak ma coś na sumieniu, a Bóg patrzy i wszystko widzi. Na pewno Jehowa zobaczył, że wbrew rodzicom oglądałam bajki o magii i mnie też zniszczy w Armagedonie.

Taki strach przed gniewem Bożym to jedna rzecz. Świadkowie regularnie się spotykają i słuchają pouczeń oraz są zachęcani do samodzielnego studiowania materiałów wydanych przez Towarzystwo Strażnica. Co chwila słyszałam, że mogę robić więcej by zadowolić Boga. Nie chce mi się iść w sobotę rano do służby (chodzenie po domach), a tu w czasopiśmie napisali, że w Afryce chodzą po 20 km i muszą pokonać rzekę pełną krokodyli, żeby pójść na zebranie – jestem więc do niczego i zginę w Armagedonie. W skutek tego nie nabyłam ani grama pewności siebie, a od 13 roku życia zmagam się z myślami samobójczymi. W końcu skoro jestem taka beznadziejna, to lepiej się zabić.

Na skutek świadkowskiej propagandy porzuciłam myśl o wyższych studiach, bo wykształcenie nie jest dobrze widziane w tej społeczności. Wyszłam za mąż zaraz po maturze – tu już nie chodzi nawet o to, że za poza małżeński seks grozi kara w postaci wykluczenia (wszyscy świadkowie, nawet twoja rodzina i przyjaciele przestaną z toba utrzymywać kontakt i dosłownie będziesz dla nich, tak jak gdybyś umarła). U świadków nie przewidziano randek ani zbyt częstego przebywania sam na sam. Jeśli spotykasz się z osobą płci przeciwnej to w głowie cały czas musi ci kołatać myśl o ewentualnym małżeństwie. I chociaż swoje małżeństwo uważam za udane, to nieraz budzę się w środku nocy zastanawiając się, co by było gdybym poczekała rok czy dwa…

Wierzyłam w to wszystko bardzo, gotowa wręcz za to umrzeć i to dosłownie, bo w szpitalu odmówiłam transfuzji krwi. Czy wspomniałam, że dopiero co zostałam matką, bo działo się to tuż po porodzie? Poziom mojej hemoglobiny spadł do 5 jednostek, norma to 11,5-13,5 , a od 9 podają krew. Na szczęście nie groziło mi śmiertelne niebezpieczeństwo, ale koleiny w mojej głowie niosły jasny przekaz: nigdy nie wolno ci się zgodzić na transfuzję, nawet za cenę własnego życia. Co więcej, gdyby któraś z moich córek wymagałaby transfuzji, również bym odmówiła, mimo że mogłabym ją stracić.

Byłam przekonana, że nie będę żyła dłużej niż 25 lat. W końcu od wczesnego dzieciństwa słyszałam, że koniec jest tuż tuż. Że to już Zaraz. Ciągłe życie w strachu, a także izolacja od osób spoza tej religii na pewno nie sprzyjała mojemu zdrowiu emocjonalnemu.

Dużym przełomem była afera w Australii sprzed bodajże 2 lat. Wyszło na jaw, że świadkowie chronili dane pedofilów, jednocześnie nie robiąc nic by pomóc ofiarom. Pamiętam jedną historię, która mocno mną wstrząsnęła: nastoletnią zgwałconą przez świadka wzięło na przesłuchanie dwóch innych i jeden z nich zapytał : ale powiedz szczerze, podobało ci się? Bo wiecie, gdyby jej się podobało, to powinna zostać wykluczona za niemoralne postępowanie. PoSkąd wiadomo, że krzyczała wystarczająco głośno? A czy myślicie, że chociaż osoby oskarżone o tego typu przestępstwa dosięgła kara? Skąd! W tej religii stosuje się politykę „dwóch świadków”. Jak to rozumieć? Jeśli bym przyszła ze łzami w oczach do starszych w zborze (nadzorców) mówiąc, że mąż mnie zgwałcił, to w zamian usłyszałabym, że potrzebny mi ktoś, kto potwierdzi moje słowa. A zresztą, mąż miałby mnie zgwałcić, hue hue, to tak jak zgwałcić prostytutkę, nie? O pójściu do jakichkolwiek władz, albo zapewnieniu chociaż pomocy specjalistów nie ma mowy. Oficjalnie, nikt nie może mi zabronić wizyty np. u psychoterapeuty czy zgłoszenia takiej sytuacji na policji. Czytałam jednak o wielu sytuacjach i słyszałam na własne uszy opowieści od osób, które były prześladowane przez nadzorców za to, że chciałaby sprawę załatwić poza organizacją Świadków Jehowy.

Wspomniałam o zasadzie dwóch świadków. Jeśli dziecko poskarżyło się na molestowanie i nie miałoby nikogo, kto potwierdził jego słowa, a wątpię, żeby pedofil tak chętnie leciał do spowiedzi i wszystko potwierdził, to oprawca dalej będzie w zborze. Co więcej, nikt ze społeczności nie będzie miał wiedzy o jego skłonnościach, dając mu tym samym swobodę do dalszego krzywdzenia dzieci. Jeśli nawet go wywalą ze zboru, to nie zgłoszą sprawy na policję, narażając tym samym osoby spoza organizacji na nieodwracalną krzywdę.

W skutek różnych wydarzeń i do mnie wróciły wspomnienia, które głęboko schowałam. Chociaż sprawa działo się dawno temu wzięto mnie na przesłuchanie, czy na pewno byłam molestowana przez jednego ze świadków. Chociaż to ja byłam ofiarą czułam ogromne wyrzuty i poczucie winy. Mężczyźni, którzy ze mną rozmawiali nie mieli żadnego wykształcenia ani doświadczenia w rozmowach z osobami, które doświadczyły molestowania. Po tej rozmowie nie mogłam dojść do siebie przez kilka tygodni. To był czas, gdy spędzałam bezsennie noce na przeglądaniu telefonu i planowaniu samobójstwa. Nie wiedziałam nawet dlaczego tak zareagowałam.

Uświadomiłam też sobie, że u świadków dzieje się wiele złych rzeczy, z którymi nikt nic nie robi. Normą jest przemoc emocjonalna wobec współmałżonka, przemoc wobec dzieci („rózga karności”), a także alkoholizm. Pełno osób ciągnie na antydepresantach, niektóre nawet lądują w szpitalach, ale w wciąż z uśmiechem proponują wam gazetki w sobotni poranek zamiast na przykład spędzić czas z rodziną. Jednocześnie nikt z nich nie może liczyć na pomoc specjalisty, bo terapie np. małżeńskie nie są uznawane za dobre rozwiązanie. A alkoholik może sobie spokojnie pić, póki nie zaczną o nim gadać ludzie spoza tej religii. To jest najważniejsze: chowamy problemy pod dywan, żeby wszyscy myśleli, że świadkowie Jehowy są wzorem. A to, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami, to już nie ma znaczenia…Jedną z najgorszych rzeczy dla Świadka Jehowy jest przedstawienie, nawet nieświadome, ich organizacji w złym świetle. Nawet jeśli widzisz, że twój przyjaciel bije swoje dziecko (co jest normą w tej religii. Klapsy w korytarzu, bo trzylatek nie chce grzecznie siedzieć na zebraniu.), nigdzie tego nie zgłosisz, bo nie chcesz popsuć wizerunku idealnej religii. Lub inna sytuacja: jeśli świadek oszuka innego świadka na pieniądze, to ten drugi nie może iść do sądu. Wszystkie sprawy i spory załatwiane są przez starszych. Chociaż może źle się wyrażam używając zwrotu, że świadkowie nie mogą czegoś zrobić. Mogą. Tylko cała propaganda polega na tym, że ty nie chcesz tego zrobić, bo tak głęboko w to wierzysz.

Załamana w tamtym momencie, praktycznie z dnia na dzień przestałam pojawiać się na spotkaniach społeczności. Wciąż jednak wierzyłam w ich interpretacje Biblii. Dość szybko jednak zostałam skreślona towarzysko. Tylko nieliczne osoby się do mnie odzywały, a i to nie za często. Doszło do tego, że niektórzy trzęśli się i unikali wzroku, gdy wchodzili do mojej pracy. Innym ledwo przez usta przechodziło dzień dobry. Często to były osoby, które znałam od dzieciństwa i uważałam przynajmniej za dobrych znajomych, jeśli nie za przyjaciół.

Postanowiłam więc szukać i zakwestionować swoja wiarę. Trzęsąc się ze strachu pomyślałam, że skoro to ma być ta prawda, w którą tak bardzo wierzę, to obroni się sama. Po raz pierwszy sięgnęłam po materiały nie stworzone przez świadków. Musicie wiedzieć, że członkowie tej społeczności nie tylko są zniechęcani do przeglądania materiałów, które nie powstały w ich głównym biurze, ale od razu straszy się ich wykluczeniem. Nie ma znaczenia czy będzie to reportaż w poważanej gazecie czy film na YouTube. Nie powinni się z tym zapoznawać, a jeśli nawet ktoś napisze coś źle o świadkach, to jest to manipulacja i oszustwo Szatana.

Wystarczyło niewiele czasu by odkryć, że sami sobie zaprzeczają, fałszują cytaty, a ci na samej górze żyją w luksusach manipulując resztą. Krótko mówiąc, religia za którą byłam gotowa umrzeć, podwaliny całego mojego jestestwa, okazały się zwykłą sekto-korporacją. Świadkowie chwalą się swoim przekładem Pisma Świętego, ale nigdzie nie wspominają, że ich przekład w dużej mierze opiera się o okultystyczny przekład Grebera. Gdybyś żył jako Świadek 100 lat temu, musiałbyś uznać, że centryfuga do oddzielania śmietany jest znakiem przyjścia Chrystusa – ja nawet wiedziałam, że coś takiego istnieje. Podstawy doktryny świadków Jehowy zmieniają co chwila. Za mojego życia nastąpiło to kilkukrotnie. Za każdym razem, gdy nie zgadzasz się z aktualnym stanem rzeczy, zostajesz uznany za odstępcę i wywalony z tej religii. Najśmieszniej było w latach 60 i 70, gdy władze organizacji nie mogły się zdecydować, czy małżeństwa świadków mogą uprawiać seks oralny czy też nie. Na przestrzeni kilkunastu lat raz pozwalano, raz zabraniano i tak kilkukrotnie. Teraz może mnie to śmieszyć, ale w tamtych czasach było to wyjątkowo trudne dla niektórych małżeństw. Raz groziło im wykluczenie ze społeczności i ostracyzm, to znów nie.

Dół w jaki popadłam zdawał się nie mieć dna. Jak miałam teraz żyć, co zrobić? Moje sumienie nie pozwalało mi na uczestniczenie w tym kłamstwie. Czy miałam jednak siły na oficjalne odejście?

Przecież wtedy moja rodzina, która jest w tej religii, przestanie się do mnie odzywać, nawet ta najbliższa… Nie będzie rodzinnych obiadków. Nie będzie luźnych rozmów przez telefon. Gdybym ten wpis opublikowała wcześniej, a później poszła na ślub w rodzinie, to wszyscy by wyszli. Dosłownie. Dla moich bliskich będę jakby martwa. Przyjaciele o mnie zapomną i natychmiastowo zerwą kontakty. Serio, matka ma nie odbierać telefonu od swojego dziecka, nie odpisywać na smsy. Dzieci mają tak samo traktować rodziców, jeśli to oni zostaną wykluczeni. Rodziny są rozszarpywane na strzępy. Dziadkowie nigdy nie poznają wnucząt. Świadkowie wierzą, że nieutrzymywanie kontaktu z wykluczonym to dowód miłości. Rozumiecie? Przespałaś się z chłopakiem i zaszłaś w ciążę, to dla przykładu cię wykluczą, żeby reszta młodzieży się pilnowała. Zostajesz więc sama, pewnie bez chłopaka, bez rodziców i przyjaciół. A nie masz na kogo liczyć poza tą organizacją, bo przecież nie nawiązałaś żadnych relacji i przyjaźni poza nią. I to jest dowód miłości? Chyba ja rozumiem miłość troszkę inaczej.

Ci, co popełnili błędy nie są jednak najgorsi, oni może się opamiętają. Najgorszy sort to tacy jak ja. Ci, co przejrzeli na oczy i widzą błędy organizacji. Od nich trzeba trzymać się z daleka. Na zebraniach porównuje się nas do rozkładających się zwłok, które szerzą śmiertelną chorobę, do psa, który zjada wymiociny (serio, tak piszą w swoich gazetkach). Wszystkim wmawia się, że brak kontaktu to wyraz miłości, ale prawda jest taka, że świadkowie tak panicznie boją się zdemaskowania, że zakazują utrzymywania relacji z takimi osobami jak ja. Bo może coś powiem i zburzę czyjąś wiarę, a ktoś przez to straci życie wieczne i zginie w Armagedonie. A teraz zejdę na ziemię, bo w rzeczywistości nie chodzi tu o Pismo Święte i wzniosłe rozważania, tylko o słuchanie 8 starszych facetów w Stanach. Facetów, którzy noszą Roleksy po 20 000 $, latają zawsze pierwszą klasą. Tymczasem wszystkich świadków zachęcają do uproszczenia życia, do rezygnacji z wielu dóbr oraz do regularnego wrzucania pieniążków do skrzynki.

Możecie mi nie wierzyć, ale to naprawdę tak działa. Sama taka byłam i przez to dopiero niedawno poznałam pewne osoby z mojej rodziny, które były wykluczone. Rozumiecie, macie gdzieś tam ciocię czy wujka, ale nigdy go nie widzieliście na oczy, chociaż mieszkacie w tym samym mieście. Tak to działa. Dzisiaj świętujecie (bo publikuję ten wpis w Wielkanoc). Widzę po waszych kontach na Instagramie, że niektórzy podchodzą do tematu bardzo religijnie. Są też tacy, którzy uważają się za ateistów. A jednak, pomimo tych różnic w światopoglądach, spotykacie się dzisiaj, spędzacie razem przyjemnie czas. U Świadków by to nie przeszło.

Mówiłam sobie, że wolność to stan umysłu, że mogę udawać, dostosować się. Jednak nie. Tak jak kiedyś gorliwie wierzyłam w Boga, gdy wielu znajomych prowadziło podwójne życie (w sobotę dyskoteka i seks z osobami spoza religii, a w niedzielę grzecznie na spotkanko), tak teraz nie byłam w stanie po prostu udawać. Zwłaszcza, że nie byłam wolna. Bałam się, że ktoś w Lidlu zobaczy, że kupuję np. bombki na choinkę. Potrafiłam zawrócić spod sklepu jeśli widziałam, że podjechało tam auto świadków, albo przejść na drugą stronę. Bałam się, że zapytają, czemu nie chodzę na zebrania, a ja nie chciałam ściemniać… Chociaż i tak widziałam, że już dawno mnie osądzili i patrzą na mnie z pogardą. Wciąż zaglądałam do materiałów publikowanych przez ich autorytety. Doszło do tego, że zniechęca się do bliskich relacji z osobami, które nie są wystarczająco aktywne, czyli nie chodzą na ich spotkania i nie głoszą regularnie. Sekta w sekcie, paranoja z manipulacją.

Dlatego z dużym bólem serca i po naprawdę długich przemyśleniach publikuje ten wpis. Jeśli jesteś świadkiem i doczytałeś do końca, pamiętaj, że ja cie nie skreślam i zawsze możesz się do mnie odezwać. Jeśli nie jesteś świadkiem, to mam nadzieję, że mogę liczyć na twoje wsparcie i dobre słowo, bo od dziś będę bardzo samotna.

 

Dla zainteresowanych tematem zamieszczam ulotkę z kampanii która obecnie trwa na Dolnym Śląsku, rzeczowo zebrano w niej pewne argumenty, o których wspominałam.

POBIERZ PDF Z ULOTKĄ “BEZPIECZEŃSTWO TWOJEJ RODZINY” (10 MB)

 

166
Dodaj komentarz

avatar
 
130 Comment threads
36 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
141 Comment authors
NataliaWiolaDankaAgataNatalia Recent comment authors
  Otrzymuj powiadomienia o komentarzach w tym poście  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Natalia
Gość
Natalia

Jesteś bardzo mądrą kobietą! Brawo dla Ciebie za przebudzenie się. Życzę Tobie szczęścia i sukcesów 🙂 Pozdrawiam!! ŚWIATUS NATALIA 🙂

Wiola
Gość
Wiola

Jakże wzruszające! Uwielbiam w Tobie tą szczerość, niewinność, wiarę w dobro i w ludzi. Wiedz, ze nie jesteś sama. Bardzo Twój tok myślenia przypomina mi mój . Pomimo że się nie znamy, bardzo Cię lubię 😘🌷

Danka
Gość

Duzo zdrowia wszelakiego I szczescia Tobie I Rodzince zycze.❤😁

Agata
Gość
Agata

Jesteś silna! I ja tez Cię bardzo lubię!
Ile siły trzeba mieć w sobie, żeby teraz być w tym miejscu w którym jesteś! Brawo!

Natalia
Gość
Natalia

Nie jesteś samotna, zobacz ile ludzi Cię lubi! 🤩Jakbyś Jenak poczuła się samotna, w co wątpię, to pisz!

Damian
Gość
Damian

Brawo Sara💪

Nowy Sącz
Gość

Wszystko sprowadza się do swoistych obaw przed … końcem świata, wykluczenia, cierpienia.
A chyba priorytetem jest poznanie samego siebie i swoich potrzeb – nienarzuconych.

Karol
Gość
Karol

Witaj Saro.

Cieszę się, że jesteś wolna i odnajdujesz nową drogę życia …

Dziwnie się słucha twoich słów w filmach , szczególnie taki jak creepi, freak. Na pierwszy rzut oka ŚJ niby, żyją w swoim gronie, więc takie słowa powinny być nieznane. Jednak trzeba pamiętać, że pracując chociażby w firmie , stykałaś się tam głównie ze światusami ;). Po za tym ŚJ to nie zakon i ludzie tam też normalnie codziennie żyją pośród świata .

I takie błyszczące buty, to takie nieskromne i na głoszenie tak 😉

Życzę powodzenia.

Przebudzona_od_roku
Gość
Przebudzona_od_roku

Też żyłam w ciągłym poczuciu winy, jednak nigdy z nikim o tym nie rozmawiałam. Tak się zastanawiam, czy wszyscy śj tak mają? A te szczęśliwe, uśmiechnięte twarze to tylko fasada?

Magdalena
Gość
Magdalena

Witam serdecznie:)Od niedawna śledzę Wasz kanał na YouTube a dziś zaczynam czytać bloga.Robicie świetną robotę,absolutnie trzeba ostrzegać zagubionych ludzi,aby nie dali się zwieść wiecznie uśmiechniętym Świadkom i nie dali wpakować w bagno organizacji.Ja wyszłam z organizacji stosunkowo wcześnie,miałam 16 lat i na szczęście nie byłam ochrzczona,także rozeszło się po kościach.Moja mama,nie była wtedy zbyt gorliwa,poza tym miała na głowie rozwód więc nie przejęła się zbyt mocno moją decyzją.Jednak skutki wychowania w tej religii dotykają mnie do dziś ,a mam obecnie 36 lat-od 20 lat mam nerwicę z atakami paniki,teraz opanowaną ale wciąż miewam gorsze momenty.Zaczęła się w powodu wiecznego straszenia… Czytaj więcej » / Read more

kaja
Gość
kaja

Saro a mozna tez jakos w inny sposob z toba popisac? Chcialabym tylko spytac o pare rzeczy ktore mnie mecza.

Kaja
Gość
Kaja

Tylko niewiem jak cie tam znalezc

Hanka
Gość
Hanka

Hej, ja byłam wychowana w religii katolickiej w bardzo religijnej rodzinie. Spotkala mnie podobna sytuacja, która dotyczyła tego, że zakochałam się w kobiecie. Wykluczyła mnie własna rodzina , jak i wszystkie katolickie “przyjaciółki”. Przeszłam załamanie nerwowe i depresję, na co słyszałam ze strony mojego katolickiego środowiska, że mam się modlić i że dawniej ludzie mieli dużo pracy, mało czasu na głupie pomysły, to depresji nie było tak często. Doświadczyłam samotnosci i odrzucenia. Dodam, że w tamtym czasie nie chodziło w ogóle o fakt “popełniania grzechu”, ponieważ go nie popełniałam, tylk o o sam fakt miłości kobiety do kobiety (platonicznej, ponieważ… Czytaj więcej » / Read more

kaja
Gość
kaja

hejka.ja bylam wychowana w tej religi i ochrzczona w wieku 15 lat. w wieku 18 zaszlam w ciaze i zostalam wykluczona. i tak sie zaczal brak relacji z rodzenstwem.mama w ukryciu utrzymuje kontakty.raz jak w sklepie spotkal nas moj brat ktory jest starszy to upomnienie dostala .Mama cierpi bo wie ze nie moze ze mna kontaktu miec a nie umie i tlumaczy to sobie tak ze moze cos do mnie dotrze bo zawsze mnie nawraca a raczej straszy ze zgine w armagedonie ja i moje dzieci.Ja potem mam metlik w glowie,napady lekow i takie jakies dziwne stany .Jestem jakby rozszarpana… Czytaj więcej » / Read more

poplamiona
Gość
poplamiona

wiesz jestem i byłam katoliczką ale ja sj (tak mozna powiedziec ) miałam w domu nie chodzi o wiare/sekte wierzenia ale o manipulacje, mam 34 lata a całe życie poświeciłam rodzicom manipulowana przez matkę tak jak ty bałas się armagedonu tak ja bałam sie niezadowolenia mamy. niby zawsze jak miałam problem mówiła rob jek chcesz ja sie nie wtrancam to zawsze pokazała jak mam zrobic bo ona wie lepiej co dobre dla mnie. zrobiłap po swojemu umiliła mi życie tak że cała radośc sukces przekształcał się w porażkę zrobiłam po jej mysli była szczęsliwa choć dla mnie nie było to… Czytaj więcej » / Read more

Darius
Gość
Darius

Droga Saro pozdrawiam cię jak i twojego męża i cieszę się że oboje doznaliście oświecenia duchownego który pomógł wam wydostać się z pod kontroli systemu który narzuca każdej istocie wolę bytu ekspansji i istnienia. Niestety nie opiera się on tylko odnośnie Świedków Jehowy ale na wszelkich innych Konfesjach Chrześcijaństwa, Muzułmanizmu Buddyzmu itd.. To wszystko som struktury mające na celu kontrole i zapobieganie rozwoju się duchowej lódzkiej Istoty. Jednakże nie dajcie sobie powiedzieć lub wychodzicie z założenia że Bóg nie istnieje to jesteście w wielkim błędzie. Nie mam na myśli jak go Chrześcijanizm Muzułmanizm lub inna forma Konfesji czy Sekty przedstawia.… Czytaj więcej » / Read more

Respus
Gość
Respus

Przejrzalas na oczy I zdemaskowalas swoja organizacje ,tak jak wielu demaskuje organizacje kosciola katolickiego. Bo prawda jest taka ,ze nie ma dobrych religii. Religia to sztuczny twor, ktory ma na celu kontrole I wladze nad ludzmi,przy okazji czesto niszczac Ich psychike (indoktrynujac chorobliwe poczucie winy,poczucie nizszosci,brak wiary w siebie czy poczucie wyzszosci nad innowiercami). Ja zycze wszystkim prawdziwej wolnosci,bez strachu czy z poczucia winy. Niech serca Was prowadza. Milosc ponad religiami.

poplamiona
Gość
poplamiona

ja miałam przyjaciółkę sj teraz jest wykluczona ale dla jej rodziców byłam niegroźna albo taka kt w odpowiednim momencie można zwerbowac ale ja nie o tym chodzi mi o religie i zgadzam sie z Tobą bog jest on jest miłością ale on nie ma religi jest siłą sprawcza matka naturą czymś co napędza to wszystko . pokoju i radości i nie kalania tego pięknego ..boga,, religią pozdrawiam

Jarek
Gość

Saro cieszę sie że mogłem trafic na twoje świadectwo. Oglądam też wasz program na YouTube i kibicuje wam. Uważam że Świadkowie Jehowy to groźna sekta, bo robią ludziom wodę z mózgu i wpedzaja ich w niesłuszne poczcie winy, oddziela od bliskich itp. Szkoda ze doświadczenia u SJ sprawiły, zs masz alergie na sprawy religijne, to że wychowywalas się w kłamstwie nie znaczy, ze nie ma prawdy,tak jak zatankowanie kiepskiego paliwa nie dowodzi, że nie ma prawdziwego. Wierzę że Prawda jest w Chrystusie i życzę znalezienia Go. Twoja odwaga do mówienia o tych sprawach może uratować wiele osób i dać im… Czytaj więcej » / Read more

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Z zaciekawieniem przeczytałam artykuł. Parę słów od siebie…. dla mnie osobiście wolność to niezależność w pozytywnym tego słowa znaczeniu, to możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną a nie czyjąś wolą , to swoboda osobista a nie narzucane schematy nawet z góry…. “Biblia to instrukcja tworzenia wewnątrzgrupowej moralności, bardzo szczegółowa instrukcja z dokładnymi zaleceniami obejmującymi ludobójstwo, niewolnictwo i panowanie nad światem. Lecz Biblia nie jest zła ani z tego względu, ani nawet z powodu oczywistej gloryfikacji mordów, okrucieństwa i gwałtów. W wielu starożytnych dziełach mamy dokładnie to samo – w “Iliadzie”, w skandynawskich sagach, w syryjskich mitach i w inskrypcjach Majów.… Czytaj więcej » / Read more

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Rozumiem, u mnie też sporo zmieniło się w ciągu ostatniego roku….. Napisałam komentarz ponieważ zobaczyłam wpis ‘Posłańca’ w ostatnich komentarzach, kliknełam , przeczytałam artykuł i wypowiedź owego uczestnika i też pozwoliłam na wpis. Dodam jeszcze, że każdy z nas ma w życiu swoje indywidualne szczęście i to co dla mnie będzie wolnością i szczęściem dla innych nie koniecznie i odwrotnie….. – jedni odnajdują je w Chrystusie , Biblii , Koranie czy innych dla tych ludzi świętych księgach ; drudzy w agnostycyzmie czy ateizmie a jeszcze inni wierzą w jakąś/jakieś siłę/-y wyższe bez żadnych ksiąg 🙂 Nie wiem tylko dlaczego przez… Czytaj więcej » / Read more

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Próbowałam znaleźć w necie ten felieton ale bez powodzenia…. – no nic….. ,może jak będę w Polsce to uda mi się kupić. Do tego co napisałaś dodam jeszcze , że Ci wierzący (nie wszyscy) próbują na siłę nawracać innych a najbardziej mnie rozbraja tekst 🙂 “Będę się za Ciebie modlić”. Tylko ja osobiście nie chcę żeby ktoś za mnie modlił się próbując tym samym pisząc kolokwialnie “wcisnąć” mi Jehowe czy Chrystusa aczkolwiek poniekąd rozumiem tych ludzi gdyż sama kiedyś jako nieochrzczona głosicielka nieraz z gorliwością głosiłam nauki Straznicy czy Biblii – na szczęście nie trwało to długo 🙂 I tutaj… Czytaj więcej » / Read more

Posłaniec
Gość
Posłaniec

Hej Sara, Piszę po takim czasie bo dopiero teraz zdarzyło mi się natrafić na Twój wywiad w TVP. Niestety dotknęło Cię to co wielu byłych świadków Jehowy a mianowicie zwątpienie w instytucję religii i to jest najgorsze w tym wszystkim. Ja miałem w dzieciństwie kolegę na podwórku, który był świadkiem oraz jakiś czas spędziłem na grupie ex-świadków na facebooku i trochę znam się na temacie. Ponieważ większość ludzi, którzy dołączyli do ŚJ (nie tych co się jako oni urodzili) jest bardzo uduchowiona to są to osoby, które naturalnie potrzebują Boga. Zresztą Ci co się urodzili w rodzinie świadków również są… Czytaj więcej » / Read more

:-)
Gość
:-)

Nawet nie wiesz jak ja Cie rozumiem. Matka gorliwa wyznawczyni religii SJ przez caly czas mojego dorastania torurowala mnie psychicznie( wyzywala, glodzila, wyrzucala na dwor , albo zamykala w ciemnej piwnicy) wrescie gdy oswiadczylam ze nie nie bede SJ i nie zwiaze sie z nikim z tej religii wyrzucila mnie z domu. Przez 5 lat uniemozliwiala mi kontakt z pozostalymi czlonkami rodziny, a ojciec udawal ze niczego nie widzi. Nie interesowali sie mna do czasu, gdy zabraklo im kasy …Dzisiaj mam cudowna corke i meza, ktorzy mnie szanuja, kocha i dbaja o mnie. Mieszkam za granica i mam swiety spokoj.… Czytaj więcej » / Read more

Jerry
Gość
Jerry

Jakie wrażenia po równym roku poza organizacją ?

Agnieszka
Gość

Ważne są takie głosy jak Twój Saro,tego rodzaju świadectwa mogą dawać siłę innym aby próbowali walczyć o siebie. Jako psycholog spotykam czasami w gabinecie osoby które zostaly wykluczone i widze z jakimi problemami się borykają. Moj mąż jest byłym świadkiem Jehowy,ojciec wiele lat był starszym zboru był jedynym dzieckiem swoich rodziców.Niestety religijność w domu nie uchronila go od przemocy,byl bity i w sadystyczny sposób rodzice swiadkowie Jehowy znecali sie nad nim gdyby nie babcia możliwe ze nie dożyłby dorosłosci w tym domu. Starsi zboru nie zglaszaja tego typu zdarzen co najwyzej ale to najwyzej wykluczaja ze zboru,sj sa ostatni do… Czytaj więcej » / Read more

Viktoria
Gość
Viktoria

Szaro. Religia to przymus, a wiara to wolność. Nie tylko SJ są sekta; ale wszystkie istniejące religie na tej ziemi mające przywódców religijnych. Problem polega na tym, ze każda z nich próbuje wmówić, ze religia = Bóg. I dlatego tak wiele ludzi, którzy doświadczają olśnienia, przebudzenia, oświecenia, a wcześniej będąc tak zastraszonym (Armagedon, piekło itd.) odchodząc od religii jednocześnie odchodzą od Boga. Właśnie przez to, ze stawiają znak równości między religia, a Bogiem. To jest największy dramat. Tak wielu ludzi wprowadzonych w błąd i odsuniętych od Boga, który jest miłością. Jestem bardzo wierząca. Nie potrzebuje żadnych dowodów na istnienie Boga… Czytaj więcej » / Read more

Natasza
Gość
Natasza

Viktoria, czy nie zauważyłaś czytając Biblię, jak wielka waga jest przywiązywana do kościoła-oblubienicy Jezusa?
Chrzest Duchem Świętym w Wieczerniku, Listy Apostoła Pawła wszystko to dotyczy kościoła i jest wyrazem bożej troski o kościół.
Nie można być wierzącym, stroniąc od innych wierzących.
Uważam że każdy wierzący musi mieć swoją społeczność. I jest odpowiedzialny za to, żeby ta społeczność nie zmieniła się sektę. Od tego jest rozum i czytanie Biblii.

Viktoria
Gość
Viktoria

„Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20). W mojej rodzinie najbliższej – ja, mąż i syn – jest nas 3 🙂 Biblię czytam od 26 lat, codziennie, bez pośredników, manipulacji i interpretatorów.

Anna
Gość
Anna

Dzień dobry mam problem z e mailem nie pamiętam hasła więc nie odczytam nic co pani napiszę a chętnie bym popisała na temat bibli i jej poznawania ja byłam na spotkaniu z SW jechowy ale coś mi nie pasują a szukam dalej. Pozdrawiam serdecznie

Szpila
Gość

CZY WIERZYĆ MUSZĘ, CZY MOGĘ BEZ UWIERZENIA? Zapewne każdy z was miał styczność z wyznawcami różnych religii. Ja ostatnio na forum zderzyłam się z tematem i zagorzałą dyskusją o tym czym dla człowieka jest religia, jakie ma znaczenie w życiu, po co jest, czy wógole jest potrzebna, czy to z jaką religią się utożsamia człowiek, to tak naprawdę nie jest kwestią tradycji w rodzinie, bycie w niej bo tak było w rodzinie, bo co ludzie powiedzą, takie beznamiętnie podejście bez wychylania się, bez gorliwości, potocznie zwane wierzący niepraktykujący. Czy religia nie jest czasem wygodnym wyjściem i usprawiedliwieniem człowieka dla niezrozumiałych… Czytaj więcej » / Read more

Darek
Gość
Darek

Saro
Podziwiam Ciebie i twoich bliskich którzy cie wspierają.
Złości mnie gdy jestem z rodziną nachodzony przez świadków choć wiem ze są to zagubieni ludzie.
Świat się zmienia dzięki oświeconym umysłom a religia to zniewolenie duszy!
Trzymaj się życzę ci szczęścia
Darek

Andrzej
Gość
Andrzej

Po przeczytaniu Twojego świadectwa mam dla Ciebie pełen szacunek za odwagę i bezkompromisowość. Nie bardzo jednak rozumiem, co masz na myśli pisząc w ostatnim zdaniu: “… od dziś będę bardzo samotna”. Czy naprawdę uważasz, że w sytuacji, kiedy wychodzisz do świata opisując kawał swojego życia i doświadczeń narażasz się na samotność, odrzucenie? Według mnie możesz tylko i wyłącznie zyskać: sympatię, zrozumienie, pomoc, przyjaźń, etc. Jakim sposobem którakolwiek z nowo poznanych osób miałaby tego Ci nie dać? Jeśli już piszesz, to znaczy że otrzymasz odpowiedzi od ludzi (w ogromnej przewadze) spoza Twojego dotychczasowego środowiska. A to oznacza tylko jedno – same… Czytaj więcej » / Read more

Aneta
Gość
Aneta

Przypominasz żonę która zdradzała męża i póki się to nie wydało, nie zamierzała zmieniać swego życia, udając przykładną żonę. Małżeństwo wszak zapewniało bezpieczeństwo i stabilność. Ale sprawa się wydała i mąż zażądał rozwodu. Żeby usprawiedliwić swoje zdrady, żona niezgodnie z prawdą, zaczęła oczerniać męża mówiąc że jest pijakiem, nierobem, hazardzistą, nie dba o higienę i na pewno wiele razy ją zdradził. W rezultacie sama poczuła się lepiej, usprawiedliwiona we własnych oczach i zbudowana wsparciem osób o podobnych przeżyciach. Postanowiła rozpocząć nowe życie, lepsze, jednak zapomniała że jedno kłamstwo wymusza kolejne kłamstwa. Jak zbudować szczęśliwe życie w plątaninie kłamstw? Nie jestem… Czytaj więcej » / Read more

Aneta
Gość
Aneta

Jestem prawnikiem złotko i takie sytuacje jakie Ci opisałam, zdarzają się średnio co tydzień. Muszę się nasłuchać wielu destrukcyjnych kłamstw. Czasem chodzi o zemstę a czasem o usprawiedliwienie siebie we własnych oczach i w oczach znajomych. Miałam też do czynienia ze ŚJ i z mojego doświadczenia wynika że szukają sprawiedliwości w sądach w przeróżnych sprawach. Ty twierdzisz że im nie wolno. Kiedy cię słuchałam w TV, od razu pomyślałam:,, To jedna z tych niewiernych żon,,. Zarzuty które stawiasz jako przyczynę twego ,,rozwodu,, z pewnością są przeinterpretowane tak aby wzbudzić współczucie. To widać gołym okiem. Inne ktoś ci podszeptał. Jeśli naprawdę… Czytaj więcej » / Read more

Majkel
Gość
Majkel

To już jakiś trend na bycie byłym Świadkiem Jehowy. W mediach wypindrzone celebrytki obsiadają Cię wianuszkiem i zadają tak absurdalne pytania, że głupszych to nawet nie wymyśliłby Kuba Wojewódzki. Niestety, muszę tu przyznać sporo racji przedmówczyni Anecie. Jest to szukanie jakiegoś usprawiedliwienia dla swojej decyzji. Po drugie, nie mówisz do końca prawdy a część informacji traktujesz wybiórczo. Bezsprzeczne jest, że przypadki pedofilii zgłaszamy na policję i ostrzegamy wszystkich o zagrożeniu. Wszelkie dotkliwe oszustwa i nadużycia do sądu. Co z tym zrobią starsi to już ich sprawa. Odnoszę wrażenie, że jak na 25 lat bycia w wierze, to Twoja wiedza w… Czytaj więcej » / Read more

Edwin
Admin

“Bezsprzeczne jest, że przypadki pedofilii zgłaszamy na policję i ostrzegamy wszystkich o zagrożeniu” – tu używasz “zgłaszamy”, a jednocześnie twierdzisz, że nie jesteś świadkiem.
Odnosisz wrażenie, że moja wiedza jest powierzchowna. Masz rację. Odnosisz wrażenie.

Majkel
Gość
Majkel

Jeżeli bierzemy udział w dyskusji to często mówimy w liczbie mnogiej. Nie spotkałeś się nigdy z taka formą? Nawet w programach kulinarnych Michel Moran mówi: bierzemy dużą cebulę…to nie znaczy jeszcze że wszyscy widzowie są kucharzami.

Majkel
Gość
Majkel

W innym poście wspomniałem, ze znam wielu a także mam kilkoro w swojej najbliższej rodzinie stąd moja wiedza. Byłem świadkiem przypadków kiedy dzieciaki się buntują i nie chcą iść drogą rodziców i nie wstępują do organizacji. Nie widziałem żeby rodzice automatycznie spakowali im rzeczy i wystawili za drzwi. Wiadomo, że w domu sytuacja była już inna ale w granicach zdrowego rozsądku. Jeżeli uważasz, ze posiadasz dogłębną wiedzę to pokaż ja w swoich wypowiedziach. Póki co jest to “pływanie” po wierzchu, używanie ogólników i trochę granie pod publiczkę. Nie sądzisz?

Majkel
Gość
Majkel

Oglądałem obszerny materiał na temat australijskiej afery. Koszmar. Tutaj jestem bezwzględny i uważam, że kara powinna być adekwatna do czynu. Bez względu na wyznanie czy zajmowane stanowisko. Wiem jednak, że tak się nie dzieje.
Po drugie, piszesz że wolność to stan umysłu… Może aby poczuć się wolnym warto oczyścić umysł z przeszłości? Z Twoich postów odnoszę wrażenie, że obrałaś sobie za cel odegrać się na Świadkach Jehowy pisząc to wszystko. Zastanów się czy warto? Zdecydowałaś się odejść. Ok, To Twoje życie i Twoje decyzje. Przyjmij tą godnie na tzw. “klatę” i żyj własnym życiem. Uwierz mi, warto.

pleple
Gość
pleple

A niby czemu ma odpuścić “i żyć własnym życiem”! Niech się wszyscy dowiedzą co to za syf!

KoJa
Gość
KoJa

To ciekawe, bo ja odnoszę odmienne wrażenie niż Ty – co właśnie mnie skłoniło do obserwowania treści na temat ŚJ umieszczanych przez Sarę (i Edwina), to naprawdę wyważone wypowiadanie się, o sprawach, o których na pewno mieliby ochotę wyrazić się nieraz dosadniej. I od siebie powiem – warto! Warto dzielić się doświadczeniami, na szczęście nikt w sieci nie jest zobowiązany traktować ich jako jakąkolwiek wykładnię (w odróżnieniu od Ciała Kierowniczego i starszych u Świadków 😉 ), a wielu może zobaczyć coś z innej perspektywy, i niekoniecznie należy zaraz podejrzewać, że bezmyślnie czy z gruntu negatywnie wobec organizacji ŚJ. I proszę… Czytaj więcej » / Read more

Majkel
Gość
Majkel

Oglądałem obszerny materiał na temat australijskiej afery. Koszmar. Tutaj jestem bezwzględny i uważam, że kara powinna być adekwatna do czynu. Bez względu na wyznanie czy zajmowane stanowisko. Wiem jednak, że tak się nie dzieje. Po drugie, piszesz że wolność to stan umysłu… Może aby poczuć się wolnym warto oczyścić umysł z przeszłości? Z Twoich postów odnoszę wrażenie, że obrałaś sobie za cel odegrać się na Świadkach Jehowy pisząc to wszystko, nie zawsze prawdę. Zastanów się czy warto? Zdecydowałaś się odejść. Ok. To Twoja wolna wola i Twoje decyzje. Byłaś świadoma tego, co Cię czeka, więc skąd to rozgoryczenie? Przyjmij to… Czytaj więcej » / Read more

poplamiona
Gość
poplamiona

miną rok moze nawet tu nie zajrzysz ale takie rzeczy się zdarzają u ,,nadgorliwców,, wiesz ja znam takich rodziców co jak dziecko ma 18 to zamiast się cieszyć pakują walizki i każą wyjść delikatnie mówiąc …i to nie sj ale katolicy….

Bogini
Gość
Bogini

Ha ha ha prawnikiem ?.
Chyba jakimś teoretykiem! Bez wysłuchania dwóch stron jakim prawem oceniasz Sarę?
W TV nic Sara nie powiedziała takiego co by nie było prawdą.
Aneta gołym okiem to widać że żaden z Ciebie prawnik tylko Świadek Jehowy
Lub zagorzały Świadek Jehowy który ukończył studia prawnicze.

Janusz
Gość
Janusz

aneto , cos mi tu od Ciebie śmierdziiiiiii

Reńka
Gość
Reńka

Z tymi “starszymi” niezły myk! Oczywiście trzymają w garści i doją pieniążki.. Oczywiście nie wyobrażam sobie innej sytuacji niż zamiatanie pod dywan skoro nikt inny ich nie sprawdza. Niestety taka natura ludzka – jakiś lider tworzy organizację i ma takie morale że dzieją się cuda, ale jak ten lider umrze wchodzą na kierownictwo karierowicze i wszystko się psuje od środka – a karierowicze muszą trzymać za mordę bo inaczej organizacja się nie rozpadła i już nie dawała im (niemałych) dochodów, czyli straszenie zawsze na porządku dziennym, zazwyczaj śmiercią (to największy naturalny lęk człowieka, potem samotność – też niemały, wieczne potępienie… Czytaj więcej » / Read more

Martyna
Gość
Martyna

Jesteś bardzo odważna. W mojej rodzinie ciotka i wujek wraz z dziećmi byli Jehowymi. Także zdecydowali się odejść. I tak wykluczenie jest na porządku dziennym, i tak jak piszesz zarówno tutaj jak i w artykułach, ŚJ robią ludziom pranie mózgu, pozycja kobiety w hierarchii jest bliska tej w średniowieczu. Natomiast najbardziej przeraża mnie indoktrynacja oraz to w jaki sposób oni podchodzą człowieka, powolutku niczym kropla co drąży w skale robią pranie mózgu…

Judyta
Gość
Judyta

Dopiero weszłam na Twojego bloga bo trafiłam na jakiś artykuł na facebooku. Cieszy mnie fakt że znalazłaś w sobie siłę na to by się oderwać od życia które Cię niszczylo. Nie znamy się, ale myślami będę z Tobą.

Tak już z czytaj ciekawości przeczytałam kilka twoich wpisów ale jeszcze nie dość dużo, jak znajdę czas to poczytam, ale ciekawi mnie czy maz również odszedł?

Cytryna
Gość
Cytryna

Najgorsze jest odrzucenie przez rodzinę. Moja ciocia została wykluczona za palenie papierosów, nikt ze zboru nie pomógł jej rzucić nałogu, została odrzucona i pozostawiona sama, aby się zastanowiła i wróciła, ale ona się zastanowiła i zrozumiała, że nie chce wrócić i być ograniczona. Jej rodzina, z którą spotykała się bardzo często teraz nawet nie patrzy w jej stronę kiedy spotykają się w sklepie, a nawet potrafią przejść na drugą stronę ulicy aby nie minąć się na chodniku. Czy to jest ta religia miłości? Gdzie tu miłość kiedy nawet nie możesz porozmawiać ze swoim bratem czy siostrą mieszkając kilka domów obok.… Czytaj więcej » / Read more

tlusciocha
Gość
tlusciocha

Hej 🙂 Bardzo mi zaimponowałaś swoja niesamowita odwagą. Dorze zrobiłaś, żyj swoim życiem bo tak powinno być. Mam nadzieje że Twoja odwaga i mi doda sił żeby to opuścić gdyż jestem nadal w tej sekcie, dopiero niedawno przejrzałam na oczy po moich przejściach. I od niedawna oglądam filmiki i czytam to co wszyscy określają jako odstępcze. Wcześniej dała bym się za to pokroić. Klapki mi opadły po tym jak opuściłam męża który znęcał się nade mną psychicznie wyzywał i poniżał. Kiedy puszczałam nagranie starszym jak mnie traktuję to usłyszałam że im dowody nie są potrzebne. W zborze jestem traktowana jak… Czytaj więcej » / Read more

Muffin Case
Gość

Hej, tak bardzo ci współczuję! I jednocześnie cieszę się, że uwolniłaś się od męża! Na organizację widocznie przyjdzie czas! Dużo powodzenia życzę i pamiętaj, że zawsze możesz się odezwać – nawet jak byś po prostu chciała pogadać. Trzymaj się ciepło! Buziaki.

Chrystianka
Gość
Chrystianka

Sekta ma swoją definicje. Ta definicja jest tak skonstruowana, że jej warunki spełnia nie tylko Organizacja SJ, ale i Kościół rzymski. Bo każda organizacja ma skłonność do prześladowania odmienności, mniejszości, do odbierania wolności. Dlatego pobyt w takich organizacjach trzeba traktować wyłącznie jako przystanki na drodze rozwoju chrystianskiego życia. Rzeczywistością jest bowiem Mesjasz i On jest dla nas najważniejszy, mimo, że wielu stara się- świadomie lub nie – tą fundamentalną prawdę ukryć! Jak dobrze i wnikliwie poczytasz Biblię, zobaczysz, że i świadkowie i katolicy są oszukiwanie przez swoich guru, nielegalnie mianujacych siebie samych na duchowe autorytety, a nawet na zastępców Mesjasza.… Czytaj więcej » / Read more

maciej
Gość
maciej

Pozdrawiam cię Saro masz piękne Hebrajskie imię , jesli rzeczywiście odeszłaś od Świadków Jehowy to jest to bardzo odważna Decyzja …… , czytałem wiele komentarzy byłych Świadków …… ta organizacja pozostawia wele ran natury moralno – duchowych ( emocje , nerwy itd……) w swoich byłych członkach ! Na pewno wyjściem nie jest szukanie i wstępowanie do innych tzw.Kościołów Biblijnych róznej denominacji bo to też różnego rodzaju organizacje ( inni nazywają je sektami) podobnymi do organizacji Świadków Jehowy ……. , nie wiadomo jak podchodzicie ze swoim mężem do tematu religii i wiary ? Ale być może potrzebujecie dużego dystansu i czasu… Czytaj więcej » / Read more

Ania z Mamamed.pl
Gość

Spotkałam się z porzuceniem kilkutygodniowego maluszka w szpitalu przez świadków Jehowy, bo miał transfuzję krwi na ratunek życia. Nie rozumiem tego, płakać mi się chce. Był taki śliczny, malutki, idealny. Przecież matka pójdzie za swoim dzieckiem nawet do piekła. Na blogu o prawie medycznym jest napisane, że zdarza się to bardzo często http://prawnieomedycynie.pl/transfuzja-krwi-u-maloletnich-swiadkow-jehowy-wbrew-woli-rodzicow/

Muffin Case
Gość

Straszna historia…Nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić.

Joanna Kalinski
Gość
Joanna Kalinski

Kobietko, opisałaś faktyczny stan rzeczy 🙂 gratuluje odwagi 🙂 tez się wychowywałam w tej religii, nie mniej jednak od ponad 15 lat nie chodzę na zebrania. Zawsze raziła mnie hipokryzja jaka tam panowała. Nowemu “rarybkowi” wszyscy wchodzili bez mydła, natomiast ‘szarym weteranom’ w razie jakich kolwiek życiowych problemów starsi proponowali wspólna modlitwę o kierownictwo Boże 🙂 ciagle mnie bawi jedna “siostra” która za kołnierz nie wylewała z tym ze jej wylewanie skończyło się alkoholizmem na który nikt nie reaguje, wręcz nie zauważa ( wiem, bo jest to mojej siostry rodzonej ex teściowa) namawiała mnie na powrót na zebrania, nie chcąc… Czytaj więcej » / Read more

Fiedler Marta
Gość
Fiedler Marta

Jest świetna książka na ten temat, byłego świadka -Roberta Rienta “Świadek” Polecam. Polecam także wywiad z nim w WO. I życzę dużo siły, bo warto!!!
Więcej: http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,17915170,Robert_Rient__byly_swiadek_Jehowy__Wolalem_umrzec.html

Michał Kulesza
Gość
Michał Kulesza

Nie rozumiem dlaczego masz być teraz samotna, a Twój mąż i dzieci?

Ewelina
Gość
Ewelina

Nie będziesz samotna, Bóg daje nam codziennie różne możliwości poznawania nowych osób, czasami są to nowi przyjaciele A czasami osoby, które będą Z nami przez chwilę.Ja Tobie życzę wszystkiego dobrego, cieszę się, że jesteś Wolnym człowiekiem i doceniasz to, co masz teraz, w tej chwili.
Znam kilka osób tej sekty, i ….bardzo im współczuję, bo ich zdaniem-są szczęśliwi.Ja jestem katoliczką, też przechodzę przez stan depresji ale walczę z tym i wierzę, że będzie dobrze.
Trzymaj się dzielnie? Pozdrawiam Cię cieplutko?

Łukasz Urbański
Gość
Łukasz Urbański

Nie znam Twojego bloga, trafiłem tu po jakimś artykule opisującym Twój wpis. Dobrze, że się z tego wyrwałaś. Tu nie chodzi o wiarę, czy religię, ale o stan psychiczny.
Piszesz, że jesteś sama, hmmm na pewno to nie prawda! Jakby co pisz śmiało 😉
Co do samotności, to cierpimy w niej przez to, że sami mamy złe zdanie o sobie i jest to szansa, żeby polubić swoje towarzystwo. Oczywiście nie jest to łatwy i szybki proces, ale jak go przejdziesz, to dopiero poczujesz co to jest wolność i cieszenie się życiem 😀

Pozdrawiam i trzymam kciuki za Ciebie!

Panda Roku
Gość
Panda Roku

Jestem katoliczką, przeczytałam to ze smutkiem, bo w chrześcijaństwie jest podobnie. Ale nie chodzi w życiu o to, żeby ślepo wierzyć w kogoś kto prawdopodobnie nie istnieje, tylko żeby żyć w zgodzie z własnym kompasem moralnym. W dzisiejszych czasach odnaleźć siebie będąc kimś innym to sztuka. Tobie się udało. Gratuluję 🙂 i życzę żeby wszystko się ułożyło. P.S. Jeśli Armagedon nastąpi to pochłonie wszystkich i tyle w temacie 🙂 Ani Jehowa, ani Jahwe, Jezus, Buddha , Kali, Lakszmi czy Smerfy nas nie obronią. Możemy tylko wierzyć w to , że jeśli będziemy dobrymi ludźmi to po śmierci zostanie nam to… Czytaj więcej » / Read more

wydziedziczona
Gość
wydziedziczona

Niestety, ale taka jest prawda.. w moim przypadku minęło kilka lat od odsunięcia się/odizolowania, mimo, że oficjalnie mnie jeszcze nie wykluczyli to i tak jestem dla nich jak i dla własnych rodziców, rodzeństwa śmieciem niewartym uwagi.. przez te wszystkie przejścia przepełnione stresem nabawiłam się poważnych problemów zdrowotnych, już nie wspominając o złym stanie psychicznym… są tak zaślepieni.. nawet nie pozwalają sobie zweryfikować informacje w które tak ślepo wierzą… jak można odrzucić dziecko? dziecko, które nosiło się w swoim łonie 9 mcy a potem w bólach wydało na świat.. jak można być tak obojętnym i zastąpić sobie swoje dziecko obcymi ludźmi… Czytaj więcej » / Read more

Wiola Rygier
Gość
Wiola Rygier

Powodzenia. Trzymam kciuki 🙂 Głęboko wierzę, ze znajdziesz w życiu swoją drogę

Grzegorz Kus
Gość
Grzegorz Kus

Gorąco pozdrawiam i … GRATULUJĘ! Nigdy nie byłem ŚJ, ale przez prawie 2 lata uczęszczałem na zebrania, czytałem ich publikacje itd. Ja też usłyszałem, że jestem “jak pies ktory zjada to co wyrzygał” od starszego zboru, który zawsze przedstawiał się jako mój przyjaciel, kiedy oznajmiłem że jednak nie zamierzam się ochrzcić.

Zrobiłaś BARDZO DOBRZE i jestem PEWIEN że Twoje życie mimo wszystko będzie teraz lepsze, choć Ci będzie brakowalo tych wszystkich bliskich osób, które się Ciebie wyprą. Każdy psycholog Ci powie, iż fakt, że sie kogoś kocha NIE JEST wystarczającym powodem, aby poświęcić własne życie.

Kamila
Gość
Kamila

Podziwiam Cię.To mega odważna decyzja,i na pewno zmieniająca całe życie Twoje i Twoich najbliższych.Życzę Ci z całego serca,żebyś się odnalazła w tym “nowym” dla Ciebie świecie poza zborem. Mam nadzieję,że znajdziesz wsparcie w ludziach w swoim otoczeniu i nigdy nie będziesz żałować tej decyzji.Pozdrawiam Cię bardzo ciepło <3

Gregorek
Gość
Gregorek

Co za pierdoły wypisujecie w większości:-) Katolicyzm-Jahwe-budda i reszta to jedna wielka ściema.Ldzie się nabierają i dają żyć tym na górze w dostatku jak np.Rydzykowi:-) Bug…. jest ale tylko rzeka:-) Dawno temu niby wymyślone zostały przykazania i od samego początku je łamano.Np. Kain i Abel. Któreś tam przykazanie mówi nie zabijaj….a jeden z tych zabił drugiego:-P Brnąć dalej…Najazdy katolików na inne państwa w celu nawrócenia itd. Kler wybił więcej ludzi niż Hitler i Stalin razem a ludzie dalej wierzą w brednie głoszone przez kościół.Od wieków ta i inne religie są narzucane ludzkości.Jak nie matka-ojciec dziecku to narzuca to kler. Kiedyś… Czytaj więcej » / Read more

nicol21
Gość
nicol21

Gratuluje odwagi odejścia, rozpoczęcia nowego życia, walki o swoje nowe ja i życzę dużo szczęści i wytrwałości w robieniu wszystkiego żeby z tego życia cieszyć się pełną piersią. Blogów zwykle nie czytam, trafiłam tutaj z portalu internetowego. ŚJ nie znam, ale miałam parę razy styczność kiedy chodzili po domach. Chyba od zawsze rozumiałam to że ta dobrość, układność mimo że wygląda bardzo naturalnie to jest wymuszona. Pamietam też jak raz świadkowie przyszli akuratnie w przerwie obiadowiej w dniu kiedy rodzice akurat wozili siano z pola. Ojczym, bardzo bezpośrendni i prostolinijny człowiem, w tym pośpiechu jedzenia żeby siano zwieść jak najszybciej… Czytaj więcej » / Read more

Marzen
Gość
Marzen

Kochana, dla mnie jesteś wielką i odważna kobietą. Trzymam mocno kciuki za to, żeby życie dało Ci kopa 🙂 pozytywnego do działania. Myślami jestem z Tobą i mocno trzymam kciuki.

Karolina
Gość
Karolina

Temat jest cieżki ja również pewnie jak duża ilość osób przeczytałam artykuł do końca iii podziwiam Cię za to że potrafiłaś sprzeciwić się temu, postawić i stawiać czoła problemowi. Nigdy nie będziesz sama Bóg na to nie pozwoli i nigdy nie zostawi Cię samej ważne kim ON jest dla Ciebie a nie to co ktoś wbija Nam do głowy. Moja historia była nieco inna…poznałam chłopaka bardzo porządny, bardzo inteligentny i wiesz co? On był zielonoświątkowcem może to trochę inny temat od świadków Jehowy ale w wielu kwestiach bardzo bardzo podobny. Inaczej jak Ty byłam namawiana do zmiany wyznania, do zmiany… Czytaj więcej » / Read more

Beata
Gość
Beata

Witaj Saro. Dotarłam tutaj za sprawą artykułu na WP. Przeczytałam Twój wpis i jedyne co mi się ciśnie na usta to to, że my chyba byłyśmy w zupełnie innych organizacjach. Też odeszłam z organizacji ŚJ, ale zbór a właściwie dwa zbory, bo zmieniałam w między czasie miejsce zamieszkania były zupełnie inne niż ten opisany przez ciebie. Nie pamiętam uczucia presji, którą ktokolwiek miałby na mnie wywierać i ludzie też byli inni niż opisani przez ciebie. Może miałam większe szczęście, a może Ty po prostu masz inny charakter niż ja. Zawsze traktowałam to co pisano w Strażnicach jako zalecenia i nie… Czytaj więcej » / Read more

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Dlaczego więc, skoro niby było tam tak normalnie, siostry mijały Cię ze łzami w oczach zamiast nadal utrzymywać serdeczne stosunki??! Czy to według Ciebie jest normalne, taki ostracyzm? Coś tu chyba jednak jest mocno nie tak. Poza tym Sara pisze o swoich doświadczeniach i odczuciach. Ma do tego prawo. Może jest bardziej wrażliwa od Ciebie i zbyt mocno starała się sprostać wymogom tej doktryny, co w efekcie mocno ją poraniło psychicznie. Całe szczęście, że w porę zdała sobie sprawę jak bardzo ta organizacja jest destrukcyjna i podjęła decyzję o odejściu. Ty z jednej strony ich bronisz, ale z drugiej odeszłaś,… Czytaj więcej » / Read more

Navigate

Czy możesz zanim opuścisz tę stronę zapisać się do naszego newslettera?

To nic nie kosztuje a pierwszy będziesz otrzymywał informacje o nowych wpisach i recenzjach!

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest