fbpx

Nikt nie chce być twarzą rewolucji.

Mam wrażenie, że ostatni tydzień był najbardziej szalonym okres w moim życiu. Opublikowałam wpis, który miał zmienić moje życie i faktycznie już odczuwam efekty mojego tekstu. Na szczęście zdecydowana większość jest pozytywnych i tylko na samym początku zaliczyłam kilka nieprzespanych nocy. Co mnie dziwi, i to bardzo, to wrażenie, że stałam się pewnego rodzaju symbolem, twarzą jakieś rewolucji.

Nie spodziewałam się, że popularność mojego wpisu sprawi, że zacznie żyć on własnym życiem i wywoła takie reakcje. Dlatego postanowiłam wyjaśnić kilka rzeczy tu na blogu. W miejscu, w którym to ja mam kontrolę nad tym, co czytacie.

Dlaczego to zrobiłam?

„Lansuje się na tragedii”. Takie słowa przeczytałam, na którymś z portali, gdy jeszcze czytałam komentarze. Możecie mi nie wierzyć, ale byłam przekona, że mój wpis przeczyta może z 1000 osób. Ja nie jestem popularną blogerką. Raczej trzymam się w cieniu. Dlaczego więc zdecydowałam się opublikować tak osobiste wyznanie?

Przyjęło się, że gdy jakiś świadek chce opuścić organizację, to pisze list do miejscowego grona starszych. Niektórzy krótko informują, że już nie chcą być świadkami. Inni szczegółowo opisują przyczyny swojej decyzji. Nie ważne, które rozwiązanie wybiorą: do zboru, czyli do społeczności do której należą, dotrze tylko informacja, że nie są już świadkami Jehowy. Często powoduje to plotki, a popularnym motywem jest zdrada małżonka. Sama przeczytałam o sobie, że pewnie już jestem dawno wykluczona, bo zdradziłam męża i jak mi teraz smutno, to mam na co zasłużyłam. Dlatego część odchodzących decyduje się na napisanie takiego listu także do znajomych. Ja jednak jestem dziewczyną internetu i postanowiłam potraktować mój wpis jako list otwarty. Miałam nadzieję, że przeczytają go moi przyjaciele, koleżanki i może chociaż częściowo zrozumieją, co czuję. Liczę na to, że chociaż dzisiaj się mną brzydzą, to moje słowa będą ziarnem wątpliwości, które kiedyś wyda plon. Dopiero mój wpis spowodował reakcję starszych i oficjalnie ogłoszenie, że nie jestem świadkiem, które nastąpiło w tym tygodniu.

Będąc świadkiem gorąco wierzyłam w zasady tej religii. Przez pewien czas byłam pionierką, co oznaczało, że spędzałam na głoszeniu 70 godzin miesięcznie. Pozostała we mnie część tego idealizmu, chęć działania. Codziennie kogoś spotyka jakieś złe wydarzenie, trauma, która pewnie będzie mu towarzyszyć przez sporą część życia. Wiele osób nie chce nic z tym robić. Próbują prowadzić normalne życie, takie jak dawniej. Są jednak tacy, którzy muszą swój ból wykrzyczeć światu, bo tylko to jest im w stanie pomóc. Często ich wyznania są potrzebne właśnie tym, którzy siedzą cicho. Ofiary wiedzą, że nie tylko oni czują się tak samo, że jest wiele podobnych osób i dzięki temu zyskują pocieszenie. Liczyłam na to, że również mój wpis sprawi, że ktoś poczuje się lepiej. Zwyczajnie, chciałam pomóc. To nie był lans na tragedii, to było przekuwanie tragedii w coś dobrego.

Kto hejtuje? Kto zarabia?

Byłam mile zaskoczona, gdy artykuł został wykopany, a potem skontaktowała się ze mną dziennikarka z Wirtualnej Polski. Zaczęłam już dostawać wiadomości, w których czytelnicy opisywali swoje przeżycia po odejściu od świadków. Artykuł na WP miał moją autoryzację i szczerze liczyłam, że pomoże to większej liczbie osób. Wciąż jednak nie przeczuwałam, tego jaką skalę to osiągnie. Okazało się, że wiele portali zaczęło powielać artykuł z WP. Tak naprawdę robili streszczenie streszczenia wypaczając pewne fakty i posługując się moim wizerunkiem bez mojego pozwolenia. Między innymi dlatego teraz mam prywatny profil na Instagramie. Media zwietrzyły sensację i po prostu robiły swoje. Nie mam do nich pretensji. To ja mogłam być mądrzejsza i mam nauczkę na przyszłość. Odpowiadałam na wiadomości pełna empatii i z sercem na dłoni mając nadzieję, że może sięgną po inne źródła i nagłośnią problem. Na pewno nie chciałam nieść tej presji tylko na swoich barkach. No, ale cóż…Okazuje się, że nie zawsze „off the record” ma zastosowanie. Jeśli ktoś zarobi na tym wpisie, to na pewno będą to portale informacyjne.

No właśnie, dostawałam też wiadomości, że robię to dla sławy i pieniędzy. Proszę! Nikt mi za ten artykuł nie zapłacił, wręcz przeciwnie. Sama utrzymuję swój serwer i domenę, a współpracę na blogu do częstych nie należą. Nie sądzę też, żebym teraz została zalana propozycjami biznesów. Raczej strzeliłam sobie w blogerskie kolano, bo poruszyłam trudny, niewygodny temat i przylgnęła do mnie pewna łatka. Nie każda firma będzie chciała pracować z taką osobą.

Wraz z szerzeniem się artykułu po sieci, zaczął pojawiać się hejt i to pierwszy w moim życiu. Szybko nauczyłam się, żeby nie czytać komentarzy pod wpisami na portalach. Te niestety nie przysłuży mi się spłycając moje wypowiedzi. W którymś napisano, że było mi smutno, bo moi koledzy nie pójdą do nieba. Każdy świadek wie, że to kłamstwo, bo większość z nich oczekuje wiecznego życia w raju na ziemi. Tym samym łatwo mogli uznać, że cały mój wpis jest fałszywy. Nigdzie też nie pisałam, że byłam poniżana i gnębiona na zebraniach.

Dostawałam więc komentarze i wiadomości, w których wprost pisano mi, że życzą mi śmierci w Armagedonie. Sugerowano, że jestem „łatwa” i fałszywa. Co ciekawe zdecydowana część nienawistnych komentarzy pochodziła od świadków, którzy tak naprawdę nie powinni wchodzić na takie artykuły, o wdawaniu się w dyskusję nie wspominając. Niektórzy udawali katolików, chociaż po ich sposobie pisania było widać, że są świadkami. Inni pisali o mnie jakieś głupoty, twierdząc że mnie znają, a po wejściu na ich profil okazywało się, że nigdy nie spotkałam danej osoby. Jeszcze inni zakładali fałszywe konta na FB, byleby tylko napisać mi niemiły komentarz.

I pewnie bym była psychicznie zdewastowana po takiej fali syfu, gdyby nie dwie rzeczy. Po pierwsze prawdziwe życie dalej biegło swoim normalnym torem. Pomijając świadków, z którymi i tak nie miałam kontaktu, nikt na mnie nie patrzył krzywo. Wręcz przeciwnie – odezwało się pełno dawnych znajomych, niektórzy przytulali mnie w sklepie i wprost mówili, że dobrze zrobiłam. Po drugie, ten hejt stanowił zaledwie kilka procent waszych reakcji na mój wpis. Zdecydowana większość była pozytywna i wspierająca. A część z nich wywołała moje łzy.

Do tryumfu zła wystarczy, żeby dobrzy ludzie nic nie robili

W tym miejscu muszę wam podziękować za wszystkie wasze słowa wsparcia oraz opisy waszych przeżyć. Jest tego tyle, że nie zawsze daję radę odpisać, ale wszystko czytam i doceniam! Na początku wspomniałam, że chciałam pomóc komuś moim wpisem. I chyba mi się to udało, a przynajmniej wy mnie w tym utwierdzacie, dziękując za niego.

Opisujecie swoje przeżycia. Jest wiele osób, które są wciąż oficjalnie świadkami i chociaż mają już dość, to boją się odejść, bo nie chcą tracić kontaktu z rodziną. Odzywają się też byli świadkowie. Piszą, że chociaż odwrócili się od nich bliscy, to teraz są szczęśliwi. Jest tego tyle, że mogłabym na podstawie tych materiałów napisać książkę. Niektórzy piszą, że czytali artykuł z myślą, że jest dokładnie tak jak piszę i aż zastanawiają się, czy nie siedziałam w ich głowach. Niestety, docierają do mnie także historie bez szczęśliwego zakończenia. Nie każdy świadek wygrał walkę z depresją…

Cóż, można powiedzieć, że nikt z nas nie został zmuszony do zostania świadkiem. Dlatego chciałam napisać o ofiarach ostracyzmu, o których się nie mówi, a które nie pisały się na taki układ. Odzywają się do mnie dzieci wychowane przez rodziców świadków, a które postanowiły nie przyjmować religii rodziców. Czy spotkały się ze zrozumieniem? W najlepszym wypadku relacje zostały mocno rozluźnione, a często już wcale nie utrzymują kontaktu. I weźmie taka dziewczyna czy chłopak ślub kościelny i  rodzice na niego nie przyjdą. Chrzciny wnuków czy komunia też nie zostanie zaakceptowana, chociaż jednocześnie potrafią wprost mówić do maluchów, że ich mamusia jest zła i zginie w Armagedonie.

Odzywają się osoby, których współmałżonek został świadkiem i teraz ich relacje mocno cierpią. Bycie w tej religii to zajęcie na pełen etat, więc partner może czuć się mocno opuszczony. W dodatku nie będzie już wspólnie spędzanego czasu w postaci świąt czy urodzin. Rodzina zostaje rozbita, chociaż przysięgali sobie co innego.

Piszą do mnie też osoby, które straciły przyjaciół. Najpierw kontakt stawał się coraz rzadszy, aż w końcu zostali uznani przez świeżego świadka za złe towarzystwo i nie zostało nic.

Nikt nie chce być twarzą rewolucji

Czy gdybym wiedziała, jaki efekt przyniesie moje wyznanie, to nadal bym się zdecydowała na publikację? Krótko i na temat: tak. Zrobiłabym to ponownie dla swojego oczyszczenia i dla setek osób, które mi dziękują za moje słowa. Mam wrażenie, że społeczność byłych świadków Jehowy zaczęła wrzeć i dobrze, bo może wreszcie coś się zmieni w tym temacie np. prawnie zakazać ostracyzmu. Jest o co walczyć, bo w innych kraja świadkowie pod naciskiem państwa ustąpili w pewnych kwestiach.

Nie mogę się jednak oprzeć wrażenie, że symboliczną twarzą rewolucji została zła osoba. Piszecie mi, że jestem odważna, ale to nieprawda. Jestem nieśmiała, mało wygadana, za bardzo przejmuję się wszystkim. Na pewno nie pragnę poklasku, ani tym bardziej zmagania się z szambem wylewanym na mnie przez obecnych świadków. A jednak…A jednak, tak jak kiedyś znosiłam wyzwiska lub obojętność przy drzwiach, gdy chodziłam na głoszenie, tak część mnie jest gotowa podjąć wyzwanie. Bo wierzę, że coś może się zmienić,  gdy więcej osób zacznie mówić o tym, co się dzieje i jakie skutki to powoduje. Jest szansa, na to by niektóre rodziny odzyskały normalne relacje.

Ja sama jestem po prostu zwykłą dziewczyną. Taką, która lubi trochę dłużej pospać w weekend. Mamą, która chodzi z córkami na spacery. Żoną, która lubi z mężem wieczorami obejrzeć coś na Netflixie. Osobą, która kocha swoją rodzinę i chce się móc z nią spotykać, bez narażania bliskich na stresujące sytuacje ze strony starszych. Niestety, pocztą pantoflową doszły mnie słuchy, że trwa prawdziwa inwigilacja i śledzenie komentarzy, a potem kontaktowanie się i wywieranie presji na ważnych dla mnie osobach.

To nie jest walka z religią. To nigdy nie była i nie będzie walka przeciwko pojedynczym świadkom, którzy także są nieświadomymi ofiarami systemu. Systemu, który na przykład sprawia, że ludzie są gotowi wyrzec się własnego dziecka, partnera, przyjaciela tylko dlatego, że postanowili na podstawie własnego sumienia przyjąć inne wartości. Na skutek czego rodziny są wprost rozszarpywane. To walka przeciw wrogości, samotności i emocjonalnemu załamaniu.

11
Dodaj komentarz

avatar
 
11 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
Tilianzawsze letniPionierBeataArkan4040 Recent comment authors
  Otrzymuj powiadomienia o komentarzach w tym poście  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ania Bernstock
Gość
Ania Bernstock

Jesteś wielka!

Ada
Gość
Ada

Mam w rodzinie jehowych i wiem doskonale jak fałszywi i zakłamani potrafią być dlatego nie ma co przejmować się ich komentarzami. Jesteś odważna i potrafisz myśleć samodzielnie. ŚJ powinni pójść w Twoje ślady i zacząć dostrzegac jak bardzo ich ciało kierownicze robi im wodę z mózgu. Życzę Ci, aby ta dobra decyzja przyniosła wiele radości w Twoim i Twojej rodziny życiu.

Łukasz Urbański
Gość
Łukasz Urbański

Co uważam o tym wszystkim pisałem w poprzednim artykule, więc nie będę się powtarzał 😉
Przyszło mi na myśl, że mogłabyś stworzyć taką grupę wsparcia dla byłych świadków, aby pomóc sobie nawzajem, spotkania, rozmowy, grille 😉 nawiązywanie wspólnych relacji. Myślę, że pomogło by to Tobie i ludziom w takiej sytuacji wyjść z psychicznie z tego obronną ręką. To tylko propozycja, ale jest to najlepszy czas na jej realizację 🙂

Ania
Gość
Ania

Ja bym powiedziała że opisałaś to dość łagodnie 🙂 Też byłam wychowywana w tej religii, ale od dziecka byłam ciekawa i zadawałam pytania, szybko zaczęłam szukać i sprawdzać no i “prawda” jakoś się nie obroniła, wręcz przeciwnie, żyjąc w tym środowisku, wśród tych ludzi widziałam że to wszystko ściema. Taką krzywdę jak wyrządzali swoim dzieciom i bliskim…straszne. Odeszłam i długo walczyłam ze zmorami. Kuzynka która była moja najlepszą przyjaciółką zerwała kontakty, wszystkie siostry ojca które były w organizacji zerwały ze mną kontakty, nawet babcia ma zakaz 🙂 nie widziała jeszcze prawnuka i pewnie juz nie zobaczy. Ci ludzie nie wiedzą… Czytaj więcej »

Sabina Trzęsiok-Pinna
Gość

Ja uważam, że dobrze zrobiłaś poruszając ten temat. Wyrzuciłaś to z siebie, bo miałaś taką potrzebę i na pewno jest Ci lepiej. A z ciekawości- jak podskoczyły statystyki po tym, gdy duże portale zainteresowały się Twoim wpisem? Wyobrażam sobie, że serwer był gorący.

Arkan4040
Gość
Arkan4040

W internecie pojawia się, wiele materiałów o SJ,ich wartość merytoryczna jest rożna. Niektóre zawierają w sobie wiele negatywnych emocji.Byłem SJ przez ponad 25 lat. Nic tak nie wiąże jak miłość, nić tak nie wiąże jak nienawiść. Jeśli nie opanuję negatywnych emocji, to nadal “tam” jestem. To co napisałaś wcześniej i teraz jest analizą faktów. Czymś naprawdę wartościowym. Kiedy czytałem akapit o “nieprzychylnych” komentarzach, przed oczami stanęła mi scena ze “służby polowej”. To były moje początki. Głosiciel, z który głosiłem w rozmowie z ludźmi był bardzo miły,pełen dobroci i miłości. Kiedy jednak ktoś szybko zamykał drzwi, rzucał ten sam tekst “Uciekają… Czytaj więcej »

Beata
Gość
Beata

Witaj Saro. Piszesz, że nie spodziewałaś się takiego rozgłosu i wierzę Ci. Dziennikarze, którzy zwęszą nośny temat potrafią wiele zrobić i to nie koniecznie z powodu współczucia czy popierania jakiejś sprawy, ale wyłącznie dla własnego interesu. Potrafią wykręcić wtedy kota ogonem, dołożyć coś od siebie, żeby wzbudzić większe emocje. W pewnym sensie stałaś się ich ofiarą. Obserwowałam komentarze na WP i jedyne co cisnęło mi się na usta to krwawa jatka po obu stronach. Mam nadzieję, że nie przeniesie się ona na ulice, bo ucierpi mnóstwo niewinnych ludzi. Tak jak napisałam ci w komentarzu pod poprzednim wpisem jestem byłym Świadkiem… Czytaj więcej »

Pionier
Gość
Pionier

Publicznym wyznaniem zrobiłaś wiele dobrego. Poświęciłaś się dla sprawy. Świadomość społeczna rośnie z każdym artykułem, który opowiada o patologiach w tej religii. Warto mówić głośno, ponieważ hermetyczne środowisko niewiele wypuszcza na zewnątrz. A tam dalej są ludzie. Żyją zmanipulowani i nieświadomi, będąc zamknięci w bańce informacyjnej, nie mają pojęcia o rzeczywistym charakterze własnej religii oraz negatywnych skutkach, jakich doświadczają na co dzień. Są w społeczeństwie, a jednak poza nim. Walka z bezdusznym systemem jest dobra. Warto było. Wolności i szczęścia Ci życzę!

Pionier
Gość
Pionier

Może czujesz się ‘twarzą rewolucji’, ale na pewno nie jesteś celebrytką. Ludzie, którzy piszą takie głupoty nie mają za grosz empatii. Będąc kojarzona z religią Świadków Jehowy możesz tylko stracić wizerunkowo, więc BARDZO doceniam poświęcenie na jakie się zdobyłaś. Nieświadomie, niespodziewanie, ale jednak. Szanuję mocno. Widzę w Tobie wielką siłę, chociaż sama możesz tego nie dostrzegać. Hejterzy? Po słownictwie od razu widać, który jest aktywnym ŚJ. Świadczą o własnej osobie i systemowym braku poszanowania dla odmienności poglądów – ignorancja, prostactwo i dwa metry mułu. Ale to tylko ofiary systemu, więc nie bierz ich wypowiedzi do siebie. Może Twoja historia z… Czytaj więcej »

zawsze letni
Gość
zawsze letni

Saro, wypunktowałaś religię prawdziwą bezbłędnie. Ich udawaną, warunkową miłość. Do czasu kiedy siedzisz cicho, jest ok. Dobrze, że nie poruszałaś spraw doktrynalnych. Nikt z normalnych ludzi nie jest w stanie zrozumieć, że prawnuk z pradziadkiem stanowią jedno pokolenie, że w ciągu kilkudziesięciu lat można siedmiokrotnie zmieniać jedną naukę o 180 stopni. Wydawać Biblię z dopasowanymi do wierzeń wersetami itd, itp. A na końcu wszystkiemu zaprzeczać.
Świadkowie dobrze o tym wiedzą, ale wolą nie widzieć. Niech się budzą! Dzięki Tobie pewnie wielu się zastanowi.
Pozdrawiam Cię i Twoją Rodzinę!
Jest nas dużo. Jesteśmy z Tobą! dobrze o tym wiesz.

Tilian
Gość

Cóż rzec ponad to co sama napisałaś? Wyciągnij wnioski na przyszłość w kwestii tego, co poszło nie tak. I tyle.
Trzymaj się, bo mimo że ja sam do Świadków nie należę, to uważam że dobrze zrobiłaś. Takie wyznanie było potrzebne i wielu osobom na pewno pomogło, dało do myślenia nawet jeśli teraz o tym nie mówią.
Hejt minie, musisz tylko to przetrzymać. W końcu się znudzą, znajdą sobie inne ofiary. Zawsze tak jest.
Będzie dobrze 😉

Navigate

Czy możesz zanim opuścisz tę stronę zapisać się do naszego newslettera?

To nic nie kosztuje a pierwszy będziesz otrzymywał informacje o nowych wpisach i recenzjach!

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest