Co powinnaś zrobić przed wyjazdem na wakacje?

Published by Sara on

Wsiąść do pociągu byle jakiego…Z naprędce spakowanym plecakiem i ruszyć tam, gdzie nas oczy i bilet poniosą. Fajnie? No pewnie! Ale, ale jak już się posiada męża, dziecko, psa/kota, kwiatki i coś tam jeszcze, to nie tak łatwo ruszyć w podróż bez przygotowania. Wewnętrzne paranoje i rozsądek wymagają od nas załatwienia kilku spraw. Jakich?

Jak najwcześniej

Gdy już wybierzesz miejsce, sprawdź jakie formalności są wymagane w danym kraju. O ile podróżowanie po Europie jest łatwe, to pamiętaj: im egzotyczniej, tym więcej rzeczy musisz sprawdzić. Paszporty, wizy, może szczepienia. Inna kultura to też inne zwyczaje. Poczytaj trochę o danym kraju, by oszczędzić sobie kłopotów wywołanych przez twoje nieplanowane, ale jednak chamskie zachowanie.

Miesiąc wcześniej

Jeśli jedziesz samochodem, zaplanuj trasę. W tym roku poświęcamy o wiele mniej czasu na planowanie przejazdu. Jedziemy praktycznie w to samo miejsce. Sprawdziliśmy jedynie ceny paliw w poszczególnych krajach – czasem lepiej do tankować przed przejazdem danej granicy, a czasem lepiej dojechać do stacji w następnym kraju. Jednak rok temu kilka razy spotkaliśmy się z naszą wakacyjną ekipą, by ułożyć trasę. Autostrady – tak czy nie? A skoro tak, to przez które kraje. Na jaki okres czasu kupić winiety? Bardzo ważne: jakie jest wymagane wyposażenie auta w danym kraju? Niby polskiego turystę to nie obowiązuje, ale jeśli trafi się złośliwy policjant, to lepiej mieć ten komplet zapasowych żarówek, niż wykłócać się w obcym języku. Skoro jesteśmy przy motoryzacji, to najwyższy czas by sprawdzić stan samochodu i wykonać ewentualne naprawy.

W tym czasie warto też pomyśleć nad ubezpieczeniem. Sprawdź ważność dokumentów, wyrób kartę EKUZ – to nic nie kosztuję, zajmuje chwilę, a może się przydać. Ubezpieczenie spokojnie możesz wyrobić tuż przed wyjazdem, ale dobrze wiedzieć jakie masz opcję. My z Edwinem wybraliśmy Compense Voyage – i nie jest to lokowanie produktu. Po prostu stwierdziliśmy, że to najlepsza oferta dla nas.

Tydzień wcześniej

 • Wybierz ubrania, które chcesz zabrać i zrób pranie. Tak już teraz! Kilka raz zdarzyło mi się jechać z rozwieszoną bluzką w samochodzie, bo akurat ta moja ulubiona napotkała na swej drodze tłuste rączki Majki…Albo gdy wróciliśmy z Bieszczad, i następnego dnia mąż powiedział, że załatwił wyjazd na Mazury – i całe to pranie z jednej podróży próbowałam wysuszyć w ciągu kilku godzin w nocy (w 8 miesiącu ciąży). Co ciekawe, to były świetne wakacje 🙂
 • Opróżnij lodówkę – zjedz te produkty, które przeterminują się, gdy ty będziesz leżała na plaży. Ewentualnie przekaż je rodzinie lub przyjaciołom. Nie lubimy marnowania jedzenia.
 • Jeśli masz zwierzęta, znajdź dla nich opiekę. I dokładnie wytłumacz, jak się nimi zajmować. Bardzo ważne w naszym przypadku:  3 myszoskoczki i kot. Opiekun przy okazji może podlać też kwiatki. Pamiętaj by przywieźć mu jakąś pamiątkę 🙂
 • Wyciągnij walizkę i szerze odpowiedz sobie na pytanie: co będę nosić. Co roku zabieram ze sobą mniej rzeczy, a i tak przywożę takie, których ani razu nie założyłam. Przecież i tak każda z nas ma swoje ulubione 3 bluzki, w których się najlepiej czuje i woli je uprać w misce, niż założyć to brzydactwo, które kupiło się tylko dla tego, że było w promocji.
 • Dokończ wszystkie zadania w pracy. Z doświadczenia wiem, że i tak się nie uda, ale przynajmniej się staramy.
 • Nawet jeśli jedziesz na żywioł, kup lub wypożycz przewodnik, przewertuj Internet i  zrób listę kilku miejsc, które warto zobaczyć – na miejscu może nie być wifi, a lepiej mieć jakieś alternatywy. W końcu ile można siedzieć na plaży?

Dzień wcześniej

 • Zgraj zdjęcia z aparatu, ewentualnie dokup karty SD. Naładuj aparat – na pewno będziesz chciała robić zdjęcia w trakcie podróży.
 • Uszykuj ubrania, które włożysz na czas podróży.
 • Dopakuj walizki. W widocznym miejscu zostaw kartkę z listą rzeczy, które musisz spakować tuż przed wyjazdem np. ładowarka do telefonu, szczoteczka do zębów.
 • Naładuj wszystkie elektroniczne urządzenia, które zabierasz ze sobą.
 • Kup zapas jedzenia dla swoich zwierząt (coś, o czym wciąż zapominam).
 • Posprzątaj: wynieś śmieci, pozmywaj, sprzątnij rzeczy z szafek i stołów.
 • Podlej kwiaty.
 • Wypierz pościel – wiesz, jak przyjemnie będzie wrócić i odpocząć w świeżym, pachnącym łóżku?

W dzień wyjazdu

 • Dopakuj wszystko, czego nie spakowałaś wcześniej.
 • Wyłącz wszystkie urządzenia, z których nie będziesz korzystać/ nie będzie korzystać osoba, która zostaje w mieszkaniu. Jeśli nikt nie będzie pilnował mieszkania, zakręć wodę i gaz.
 • Daj sobie chwilę na złapanie oddechu. Jeśli jesteś kierowcą, pamiętaj o odpoczynku.

A gdy już ruszysz, to i tak okaże się, że o czymś zapomniałaś. Nie wzięłaś książki do czytania, zapomniałaś kupić kotu żwirku do kuwety (#trustory – dobrze, że mam mieszkanie pod stałą opieką). Nie przejmuj się i baw się dobrze. W końcu jedziesz na wakacje!

Podobało się? Polub nas na Facebook’u 🙂

 

 

 


Sara

Na co dzień szczęśliwa żona i mama Mai i Lei, które są uczestniczkami wielu wydarzeń z tej strony. Zawodowo spełnia się jako account manager i copywriter. Na swoim blogu uchyla wam rąbka tajemnicy swojego prywatnego życia oraz dzieli się tym co powinno was zainteresować.

Otrzymuj powiadomienia o komentarzach w tym poście
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
16
0
Przejdź do komentarzy i proszę zostaw swój.x