fbpx

Top 10 filmów do płakania.

Są takie filmy, przy których wiem, że będę płakać. Kierując się troską o moje zdrowie emocjonalne, nie oglądam ich codziennie. Może raz do roku? Może nawet rzadziej. Czasem jednak wiem, że muszą sobie włączyć coś, co dobrze znam i przy czym będę płakać jak rozhisteryzowana idiotka. Jak to nas w liceum uczono – takie katharsis czasem dobrze robi psychice. Bum! Praktyczne nauka z historii literatury – jednak istnieje coś takiego.

Poniżej znajdziecie listę filmów, przez które zużyjecie wszystkie chusteczki w domu. Kolejność przypadkowa.

1.MARZYCIEL

Mamy tu piękną, baśniową historię o przyjaźni między pisarzem James’em Barrie a pewną wdową i czwórką jej synów. Film pokazuje jak w głowie artysty powstaje piękna opowieść o Piotrusiu Panu. Czemu płaczę? Głównie przez zakończenie – wzruszające chociaż wciąż utrzymana w delikatnej atmosferze filmu.

 

2. SZKOŁA UCZUĆ

Popularny i niegrzeczny chłopak plus niepopularna kujonka. Film zrealizowany na podstawie powieści Nicolasa Sparksa jest przewidywalny do bólu. A i tak bez umiaru za pierwszym razem, za drugim i za trzecim też.

3. ZNIEWOLONY

Filmu, który otrzymał w tym roku Oscara, nie trzeba chyba nikomu rekomendować. Płakałam, bo świat był i jest taki niesprawiedliwy i podzielony rasowo. Płakałam nad losem biednej Patsey. Płakałam na końcu, bo tych zmarnowanych lat w niewoli nikt Samuelowi już nie zwróci…Nie jestem jeszcze gotowa by wrócić do tego filmu.

A teraz moja ulubiona  część tego zestawienia:

 

4. KRÓL LEW

Zawsze płaczę na Królu Lwie. Dwa razy. Pierwszy raz to, gdy umiera Mufasa ( uwaga! Spoiler!). Drugi raz, jak wszystko dobrze się kończy a znów leci w tle “Krąg życia”.

5. NEVER LET ME GO

Na tym filmie nie będziecie po prostu płakać. Zostawi on w waszych mózgach głębokie ślady, po których zaczną krążyć myśli dotyczące wyborów etycznych i egoizmu dzisiejszego pokolenia. Nic więcej wam nie powiem ale jak nie będziecie mogli zasnąć po obejrzeniu tego dramatu sci-fi, bo nie będziecie mogli się pogodzić z sytuacją przedstawioną w tej produkcji – ostrzegałam!

6. POKUTA

Dla mnie nie był to film rewelacyjny. Obejrzałam go głównie ze względu na James’a McAvoya. Jest jednak pewna scena, po której czułam niemal fizyczny ból.

Uwaga, spoiler:

Nie mogę powstrzymać łez, gdy Briony wyjawia, że Cecilia i Robbie nie mieli okazji się spotkać ponownie. Zginęli w czasie Drugiej Wojny Światowej nie mając nawet okazji by się pożegnać.

7. PAMIĘTNIK

Piękna i wzruszająca historia o miłości, która przetrwała upływ czasu i życiowe niepowodzenia. Nic dodać, nic ująć.

8. ONE DAY

Jaka ja byłam zła na ten film! Gdzieś w połowie wyczułam jak się skończy i w tym momencie zaczęłam ryczeć. Pokazano tu, jak często w życiu kierujemy się złymi wartościami, skupiamy się na karierze i ambicji a zapominamy o tym, co najważniejsze.

9. CZAS NA MIŁOŚĆ

Tak na prawdę, mimo umiejętności do podróżowania w czasie głównego bohatera, nie mamy tu zadziwiających zwrotów akcji i wydarzeń obfitujących w dramatyczne emocje. Dwójka ludzi się poznaje i zakochuje w sobie. Biorą ślub. Pojawia się jedno dziecko, drugie. Jest zmęczenie, rutyna i problemy rodzinne. Ten film jest po prostu zadziwiająco prawdziwy a jednocześnie wciąż niesie optymistyczne przesłanie.

10. STALOWE MAGNOLIE

Idealny film na babskie wieczory: mamy tu przyjaźń i wieź między kobietami. Życiowe dylematy i to jak w ich obliczu dziewczyny się wspierać. I dla mnie najważniejsze: niesamowita miłość matki i córki. Ten film znów zaczął za mną chodzić i chce bym go obejrzała. To, kto szykuje chusteczki i siada ze mną przed ekranem?

A wy na jakich filmach płaczecie?

Ps. Przed chwilą przypomniało mi się o “Moulin Rouge”. Chętnie połaczę go z planowanym oglądaniem “Stalowych Magnolii”. Jak płakać, to raz a porządnie.

 

 

Otrzymuj powiadomienia o komentarzach w tym poście
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Buba Bajdocja
Buba Bajdocja
5 lat temu

Z powyższych widziałam dwa. Chyba nie płakałam (?).
Chętnie obejrzę Pozostałe. Dzięki 🙂

san neru
san neru
5 lat temu

Dorzuciłabym ,,Love, Rosie” i lista dla mnie idealna 🙂
Pozdrawiam

Muffin Case
5 lat temu
Reply to  san neru

Nie mogę się doczekać aż obejrzę Love Rosie, bo książkę już czytałam i bardzo podobała mi się ta historia.

Justyna Sabalska
5 lat temu

Król Lew to jest klasyka. Ja dodałabym jeszcze Marley i ja oraz Grobowiec świetlików.

Matka Polki
Matka Polki
5 lat temu

Moulin Rouge uwielbiam, też płacze na Szkole Uczuć
Poza tym Zielona Mila, Stowarzyszenie Umarłych Poetów, chociaż ja to nawet na bajkach potrafie się popłakać 😛

Muffin Case
5 lat temu
Reply to  Matka Polki

Patrz punkt 4 i Król Lew 🙂

Maja Depp
Maja Depp
5 lat temu

Też uwielbiam Marzyciela <3. Najbardziej płakałam na Wrogowie Publiczni i Blow. Johnny gra naprawdę wzruszająco 🙂

Muffin Case
5 lat temu
Reply to  Maja Depp

“Wrogów” mam na swojej liście “do obejrzenia” ale tyle tam filmów, że nie wiem kiedy się obrobię 😛

Dominika Szatanik
Dominika Szatanik
5 lat temu

Ja zawsze płaczę na “Armageddonie”, na końcowej scenie, gdy Bruce Willis rozmawia z Liv Tyler. Poza tym, ryczałam jak bóbr oglądając “Lektora” i “Tańcząc w ciemnościach”. Do tej listy pewnie dało by się dorzucić jeszcze kilka filmów, ale teraz nie potrafię sobie nic innego przypomnieć.

Muffin Case
5 lat temu

“Lektor” bardzo mi się podobał jako film.
A “Tańcząc w ciemnościach” muszę obejrzeć.

Navigate

Pin It on Pinterest

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x