Jak się nauczyć języka obcego? Tak jak się uczy go małe dziecko!

Published by Sara on

Kilka dni robiłam z Młodą zakupy w sklepie. Przy kasie córka wypatrzyła słodycze. Bywa. I zaczęła prosić: „Mummy, please buy me a lollipop, please buy me lollipop„. Zdziwiona kasjerka zapytała „Nie mieszkacie w Polsce na stałe?” – a przecież mieszkamy. Jak więc doszło do tego, że Maja potrafi rozmawiać w języku angielskim, a ostatnio nawet stopniuje przymiotniki? I jaka nauka wypływa z tego dla Ciebie?

Przypadek KoCórki – Jak nauczyć dziecko obcego języka?

To było tak: gdzieś w okolicach osiągnięcia osiemnastego miesiąca życia, młoda zaczęła interesować się bajkami. Każda mama wie, że czasem te 10 minut spokoju, kiedy można wypić gorącą kawę, ma ogromną wartość. Zwłaszcza jeśli jest się na etapie wychowawczego i większość czasu i tak się spędza wśród pieluch i rozrzuconych Lego Duplo. Zapoznałam więc młodą ze Świnką Peppą. Nie mogłam jednak znieść polskiego dubbingu, a dodatkowo pragnęłam nieco zagłuszyć wyrzuty sumienia, więc włączałam jej oryginalną, angielską wersję bajki. Wkrótce pojawiło się „Daddy” i „Mummy”. Idąc za ciosem, głucha na krytykę (przecież ona jeszcze po polsku dobrze nie mówi!), wykorzystałam karty z obrazkami CzuCzu. Tylko, że zamiast pokazywać jej kotka, pieska, czy inne zwierzątko mówiłam: „What is this? It’s a cat”. Do tego doszło mówienie do niej po angielsku, i tak, nieszczęsne oglądanie bajek. W niedługim czasie powiększył się zbiór angielskich rzeczowników Młodej. Potem doszły pierwsze czasowniki, aż w końcu całe zdania. Aktualnie z Mają można normalnie prowadzić rozmowy w języku angielskim. Kto widział i słyszał, ten wie, że nie przesadzam.

W dzisiejszym wpisie nie chodzi mi jednak o to by pochwalić się dzieckiem, a zmotywować tych, którzy w sumie to by się chcieli nauczyć obcego języka, ale wciąż powtarzają marne wymówki:

-ja to nie mam zdolności językowych (Bzdura! Jeśli słyszysz, to jesteś w stanie nauczyć się obcego języka.)

-nie mam czasu

-nie dam rady

Obserwując to jak języka uczyła się moja córka, a pamiętając jak ja się uczyłam, doszłam do wniosku, że nauczanie języka w szkole działa na nas zniechęcająco. Przecież nie chodzi o to, by na pierwszych zajęciach poznać czas Present Simple, a nauczyć się skutecznie porozumiewać – w końcu właśnie dlatego uczymy się języka.

Jak skutecznie nauczyć się języka?

  1. Otocz się językiem, czyli słuchaj, słuchaj, słuchaj. W pracy włącz sobie radio w danym języku. Oglądaj programy bez lektora, a jeszcze lepiej nawet bez napisów. Najlepiej jeśli poświęcisz na to przynajmniej 4 godziny dziennie – spokojnie, nie musisz rozumieć tego, czego słuchasz. Z czasem mózg „przestawi się” i zrozumie, że wciąż napływające do niego komunikaty są ważne i warto je zrozumieć.
  2. Pamiętaj o słówkach. Znajdź jakąś praktyczną aplikację z podstawowym w słownictwem w obcym języku. Powtarzaj w drodze do pracy, przy porannej kawie. Staraj się użyć słowa  w mowie.
  3. Znajdź partnera. Razem będzie wam łatwiej. Będziecie wzajemnie motywować się do nauki i będziesz miała z kim rozmawiać. My tak właśnie uczymy się niemieckiego – często w pracy leci radio niemieckie albo lektor czyta nam niemieckie teksty. Staramy się ze sobą rozmawiać, ale wciąż brak nam odpowiedniej swobody, ale nic to, bo…
  4. Nie bój się i nie zniechęcaj. To normalne, że nie nauczysz się obcego języka w kilka godzin. Nie bój się też błędów. Polacy mają skłonność do nieużywania nowego języka, bo boją się, że coś powiedzą niegramatycznie i zostaną wyśmiani. A jak języka uczy się dziecko? Ile razy coś przekręci, powie nie tak? Czy się tym przejmuje? Najważniejsze, że komunikat został przekazany, potrzeba zaspokojona. Anglik też się nie przejmie, jeśli w rozmowie użyjesz nie tego czasu, co trzeba. Przecież ty też nie przestajesz z kimś rozmawiać, tylko dlatego, że powiedział „swetr”.
  5. Wyjedź za granicę. Uczysz się włoskiego? Spróbuj najbliższe wakacje spędzić w słonecznej Italii. tylko rzut na głęboką wodę pozwoli prawdziwie poznać dany język; często zupełnie różny od form podręcznikowych. My mamy nadzieję wybrać się jesienią do Niemiec 🙂 Möchtest du Deutsch lernen?

Jakie znacie języki? Jakich się uczycie lub chciałybyście się nauczyć?

Podobało się? Daj lajka na Fejsie!


Sara

Na co dzień szczęśliwa żona i mama Mai i Lei, które są uczestniczkami wielu wydarzeń z tej strony. Zawodowo spełnia się jako account manager i copywriter. Na swoim blogu uchyla wam rąbka tajemnicy swojego prywatnego życia oraz dzieli się tym co powinno was zainteresować.

Otrzymuj powiadomienia o komentarzach w tym poście
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Przejdź do komentarzy i proszę zostaw swój.x