Czego nie robić w gniewie?
Znowu się pokłóciliście. Może poszło o rozrzucone brudne skarpetki na podłodze. Może zupa była za słona. Cokolwiek było przyczyną, właśnie stoczyliście poważną kłótnie, lub jeśli jesteście wyjątkowo kulturalni nazwijmy to dyskusją. Jeszcze się nie pogodziliście i lepiej zróbcie to szybko, bo okazuje się, że jest kilka czynności, których wykonywanie w gniewie, nie wychodzi nam na zdrowie.
1. Nie idź spać
Sen wzmacnia nasze wspomnienia, zwłaszcza te emocjonalnie. Tym samym może się okazać, że rano, teoretycznie wyspana i w pełni zadowolona z życia, będziesz jeszcze bardziej zła na męża. Ja akurat w takich sytuacjach nie mogę zasnąć, często nawet męczę się ze swoimi emocjami do późnych godziny nocnych.
2. Nie prowadź samochodu
Gdy jesteś zła, jesteś w nastroju bojowym, gotowa do ataku. Badania pokazują, że kierowcy tuż po kłótni są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka i powodują więcej wypadków. Co więcej, będąc wściekła raczej patrzysz przed siebie i tracisz zdolność widzenia peryferyjnego. Innymi słowy: nie zobaczysz, że dziecko wbiega na jezdnię.
3. Nie jedz
W złości pewnie sięgniesz po ociekający tłuszczem i cukrem fast food, zostawiając sałatkę z brokułami na bardziej radosne dni. I chociaż zazwyczaj wyśmiewam komedie romantyczne, w których to kobiety objadają się bitą śmietaną i czekoladą, to parę razy zdarzało mi się lecieć w gniewie po eklerka albo kebaba. Przy podniesionych emocjach trawienie nie odbywa się tak jak powinno, skutkiem czego mogą być zaparcia lub biegunki.
4. Nie kłóć się dalej
Daj sobie czas na opanowanie zanim powiesz coś, czego nie da się cofnąć. Może to być 5 minut, może godzina. Uczę się tego, bo najczęściej idę w zaparte, nawet jeśli w grę wchodzi rzucanie talerzami :p
5. Nie pisz o tym na fejsie
Po pierwsze, ktoś ze znajomych lub rodziny może ci przypomnieć o kłótni ( „Ej, no i pogodziliście się już?”). Po drugie, i tę zasadę lepiej sobie zapamiętać: w wielkich emocjach lepiej omijać media społecznościowe, bo nigdy nie przewidzisz jak inni odbiorą twoje słowa i jak może się zmienić ich opinia o tobie.
6. Nie pij alkoholu
Lampka wina niekoniecznie pomoże ci w uspokojeniu się. Bardziej prawdopodobne, że skutek będzie odwrotny, bo alkohol sprawia, że trudniej nam kontrolować się przed skrzywdzeniem innych albo nawet samych siebie.
7. Nie myśl ciągle o tym
Mój największy problem. Będę obracać w kółko jakąś sytuację, analizować i od nowa się nakręcać. Najszybciej kłótnia zakończy się, gdy jedna z osób zachowa spokój i tym wyciszy drugą. Gdyby to tylko było takie proste…
No, to teraz napiszcie mi jak się szybko uspokoić i pogodzić 🙂