Wirus zika a ciąża. Mam się bać?

Published by Sara on

Ciąża od samego początku związana jest z różnymi obawami i lękami. Do wczoraj miałam jedną mniej. W niedzielę spotkałam się z ciężarną koleżanką. Rozmawiałyśmy o naszych odczuciach, terminach, płci i innych tematach, dla nas bardzo ważnych, wśród innych wywołujących przewracanie oczami. Znajoma jest w ciąży młodszej o 10 tygodni więc musi przechodzić całe lato w tym stanie. Zdradziła, że obawia się komarów oraz tego, co przenoszą. Czym jest wirus zika? I jak zagraża ciężarnym? Musiałam szybko zbadać temat, bo o przecież lepiej wiedzieć i chronić dziecko i siebie!

Wirus zika – czym jest i czy jest groźny?

Wirus zika, przekazywany przez ukąszenie komara, zazwyczaj przebiega łagodnie i bez większych powikłań. Do tej pory choroba pojawiała się w Afryce i w Azji. Jednak w maju zeszłego roku wirus zawędrował do Brazylii, gdzie zaczął się szybko rozprzestrzeniać. Naukowcy szczególnie skupieni są na kobietach w ciąży. To im wirus zagraża najbardziej.

Dlaczego zika jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży?

Zainfekowana matka może przekazać wirusa dziecku.  Badacze zauważyli związek między liczbą wad wrodzonych (małogłowia), a częstotliwością zachorowań na Zikę. Zarażanie może też w szczególnie skrajnych przypadkach spowodować śmierć płodu. Kobiety w I trymestrze ciąży są szczególnie narażone. W USA udokumentowano dwa przypadki poronień wywołane tym wirusem.

Najważniejsze: czy zika grozi kobietom w Polsce?

Aktualnie jest to mało prawdopodobne. Jednak jeśli klimat się ociepli w naszym kraju, sytuacja może się zmienić. Na pewno warto wiedzieć, w jakich krajach można „złapać” wirusa i odpowiednio się zabezpieczyć lub nawet zrezygnować z podróży w czasie ciąży. Kraje, w których aktualnie ludzie chorują na zikę to między innymi: Meksyk, Boliwia, Brazylia, Kolumbia, Ekwador, Barbados, Haiti i inne. Zobacz listę krajów, w których aktualnie stwierdzono przypadki wirusa.

Jakie są objawy wirusa zika?

Do najczęstszych objawów należą gorączka, wysypka, bóle głowy, zaczerwienione oczy, bóle mięśni i stawów,. Niestety, objawy pojawiają się późno i rzadko. Innymi słowy: jeśli np. właśnie poleciałaś do Meksyku, o chorobie możesz dowiedzieć się dopiero po powrocie do domu.

Skoro w Polsce ten wirus raczej nam nie grozi, to czemu poruszyłam ten temat? No cóż, słysząc o nieznanej chorobie zagrażającej kobietom w ciąży byłam delikatnie mówiąc wystraszona. Teraz jestem znacznie spokojniejsza. Zwłaszcza, że nie planuję egzotycznych podróży. A co do komarów – na pewno nie zaszkodzi profilaktyka np. w postaci zakrywania skóry. Jakby nie było, ten owad przenosi też inne paskudztwa.

Categories: Parenting

Sara

Na co dzień szczęśliwa żona i mama Mai i Lei, które są uczestniczkami wielu wydarzeń z tej strony. Zawodowo spełnia się jako account manager i copywriter. Na swoim blogu uchyla wam rąbka tajemnicy swojego prywatnego życia oraz dzieli się tym co powinno was zainteresować.

Otrzymuj powiadomienia o komentarzach w tym poście
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
7
0
Przejdź do komentarzy i proszę zostaw swój.x