Trudne sprawy: czy rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach?

Published by Sara on

Czasem sobie myślę, że jeśli ten świat przetrwa w takiej formie w jakiej jest dziś jeszcze kilkanaście lat, to Maja będzie  miała terapię u specjalisty. Nie unikamy w rozmowach z nią trudnych tematów, ale niestety nie wiemy, jak to na nią wpłynie. Więc nasze pierworodna wie: skąd się biorą dzieci; że tego słodkiego kurczaczka później je na obiad; że ludzie czasem są źli i musi być ostrożna; że się umiera oraz że nie każdy będzie nas lubił.

Ostatnio trafiła się nam okazja do porozmawiania o kwestiach finansowych. Razem z Mają pojechałam zawieźć fakturę. Obok lokalu klientki znajdował się sklep z dekoracjami na przyjęcia. A tam! Jak kolorowo! Jak błyszcząco! Do tego na wystawie pyszniły się balony wypełnione helem z wizerunkiem lubianym postaci z bajek: Elsa, Olaf, Minnie Mouse, Minionki.

Oczy się memu dziecięciu zaświeciły. Nie kupiłam jej jednak balona, bo:

  • to był przykład typowo chwilowej zaścianki
  • kiedyś dostała takiego balona i nie przetrwał jednego dnia
  • taki produkt kosztuje około 20 zł – w tej cenie mam porządne farby dla niej lub kilka opakowań dyskontowych – a musicie wiedzieć, że maluje farbami codziennie; czasem godzinę lub dłużej

No, dobra te 20 zł, to niby nie dużo, ale ziarnko do ziarnka itp. Gdyby to było jeszcze coś, o czym faktycznie marzy, ale nie! Pół godziny po zajściu nie pamiętała o balonie. Gdy jednak wracałyśmy do domu autem, rzekła do mnie z wyrzutem „wy to mi nic nie kupujecie”. Tak? To chodź panienko, pogadamy o gospodarce.

-Wiesz, że mama i tata pracują?

-Tak.

-I za to, że pracują dostają pieniążki. Czasem jest ich więcej, czasem muszą poczekać aż jakiś pan lub pani zapłaci <uroki własnej działalności>. Wiesz na co potrzebne nam pieniążki?

-Nie wiem.

-Na przykład na nasz domek, żebyśmy mieli gdzie mieszkać <opłaty>. Na jedzonko. Na twoje bajki <opłaty za prąd i Internet>. Na to, żebyśmy mogli odwiedzać babcie <paliwo>. I na wiele innych rzeczy. Czasem tych pieniążków jest więcej, a czasem mniej. Pamiętasz, że samochód był u mechanika?

-Noo…

-I mechanik też wziął troszkę pieniążków od mamy i taty. Majuniu, my cię bardzo kochamy i postaramy się spełnić twoje marzenie, ale musisz zrozumieć, że nie zawsze możemy wszystko kupić.

-No dobra.

Konflikt zażegnany. Czy taka rozmowa była za trudna dla prawie pięciolatki? Nie jestem pedagogiem. Jednak i ja, i Edwiniasty, chcielibyśmy wypuścić z domu dzieci, które będą „ogarniały” życie. Nie muszą mieć na świadectwie piątek z każdego przedmiotu, ale jeśli nauczą się praktycznych umiejętności, do których zaliczamy rozumienie wartości pieniądza, na pewno sobie poradzą.

Ostatnio jedliśmy domowy obiad z dziesięciolatkiem. Był wyraźnie rozczarowany, że nie poszliśmy do KFC. Kwestie zdrowotne raczej by go nie przekonały, więc spróbowałam z drugiej strony.

-Wiesz, że w KFC musielibyśmy wydać ze 100 zł,  żebyśmy się wszyscy najedli? A jak myślisz, ile kosztuje nas przygotowanie obiadu?

-No, nie wiem. Z 50 zł.

Na obiad było danie jednogarnkowe: ziemniaki, cebula, mięso mielone, przyprawy, ser topiony, jabłko, pieczarki. Ziemniaki były „wiejskie” więc nic nas nie kosztowały, ale porządnie zaokrągliłam sumę.

-W najgorszym wypadku z 20 zł. A zobacz: wszyscy się najedli i jeszcze starczyło na dokładkę.

Był to chłopiec, który rozumiał już wartość między 20 a 100 zł i moje wyjaśnienie zrobiło na nim wrażenie. W końcu dziesięciolatek ma już jakieś własne, poważniejsze zachcianki np. gry komputerowe i rozumie, że warto na nie sobie odłożyć.

Do czego zmierzam? Cóż, za 15 lat będę mogła ocenić, czy słusznie robiliśmy rozmawiając w taki sposób z dziećmi. Jednak intuicja podpowiada mi, że o ile coś się nie zepsuje po drodze, to będziemy z nich dumni.

 


Sara

Na co dzień szczęśliwa żona i mama Mai i Lei, które są uczestniczkami wielu wydarzeń z tej strony. Zawodowo spełnia się jako account manager i copywriter. Na swoim blogu uchyla wam rąbka tajemnicy swojego prywatnego życia oraz dzieli się tym co powinno was zainteresować.

Otrzymuj powiadomienia o komentarzach w tym poście
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
4
0
Przejdź do komentarzy i proszę zostaw swój.x